20лютого2020

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА ПОЛІТИКА Про чергове загострення відносин між Туреччиною та Ізраїлем

ПОЛІТИКА

Про чергове загострення відносин між Туреччиною та Ізраїлем

Протягом травня головними новинними темами в Туреччині були майбутні дострокові президентські і парламентські вибори, призначені на 24 червня ц. р., проведення в Стамбулі 18 травня позачергового саміту глав держав і урядів Організації ісламського співробітництва (ОІС) з метою «підтримки Палестини і засудження політики Ізраїлю та США на Близькому Сході», підготовка до пуску Трансанатолійського газопроводу (TANAP) 12 червня.

Однак ми змушені зупинитися на черговому різкому погіршенні відносин між Туреччиною та Ізраїлем, яке значною мірою посилює військово-політичну нестабільність на Близькому Сході. 

853412101001397640360noЯк і раніше, причиною чергового загострення двосторонніх турецько-ізраїльських відносин стала вельми різка реакція Анкари на зіткнення на кордоні Сектора Гази між підрозділами Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) і палестинськими демонстрантами, які в рамках акції «Марш повернення» протестували проти перенесення посольства США  з Тель-Авіва  до Єрусалиму. В  результаті цих зіткнень загинуло близько 60 і було поранено кілька сот палестинців. За даними ізраїльських ЗМІ, «платні активісти ХАМАСу просто гнали юрби палестинців Сектора Гази на розділовий паркан».

Слід зазначити, що демонстрації палестинців в Єрусалимі і на Західному березі були значно менш масштабними. Глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що вважає блюзнірським заяву про те, що загиблі в ході зіткнень в Секторі Газа палестинці були терористами. Президент Франції Е. Макрон в ході телефонної розмови з Б. Нетаньяху засудив придушення мирних маніфестацій палестинського населення. Прем'єр-міністр Великобританії Т. Мей закликала провести «незалежне і прозоре розслідування» подій в Секторі Газа. Однак 14 травня США заблокували прийняття Радою безпеки ООН заяви із закликом провести незалежне розслідування подій у Секторі Газа.

Це вже далеко не перше загострення двосторонніх відносин, причиною яких були репресивні дії ізраїльської влади проти палестинців Сектора Газа, зокрема операція «Литий свинець» в кінці 2008 - початку 2009 рр. і захоплення у травні 2010 року ізраїльським морським спецназом (Операція «Морський бриз») одного з шести суден («Маві Мармара») турецького гуманітарного конвою «Флотилія свободи», який намагався прорвати блокаду Сектора Гази. В результаті цієї операції було вбито 9 і поранено 30 турецьких громадян, які перебували на борту цього судна. Після цього інциденту дипломатичні відносини між Ізраїлем і Туреччиною були перервані на 6 років - з червня 2010 року по червень 2016 року.

1364160051 izrail i turciyaУ середині травня Р. Ердоган і Б. Нетаньяху обмінялися звинуваченнями  на адресу один одного. 15 травня Р. Ердоган звинуватив у Twitter Ізраїль і його прем’єр-міністра Б. Нетаньяху в проведенні політики расової сегрегації і  злочинах   проти  палестинців: 

«Нетаньяху - прем’єр-міністр держави, в якій діє апартеїд і яка протягом 60 років окуповує землі беззахисних людей в порушення резолюцій ООН. У нього на руках кров палестинців, і він не зможе приховати своїх злочинів словесними нападками на Туреччину». Зі свого боку, в той же день Б. Нетаньяху закликав Р. Ердогана «не читати йому моралей в той час, як його режим винен у кривавих злочинах в Туреччині, на Кіпрі і в Сирії». За розпорядженням Р. Ердогана турецький посол в Ізраїлі Кемаль Окем був негайно відкликаний. Згодом Туреччина оголосила ізраїльського посла в Анкарі Ейтана Наві персоною нон-грата. Через кілька годин після цього ізраїльська влада зажадала від турецького консула в Єрусалимі Хосні Гурджана Туркоґлу повернутися на батьківщину. За деякими даними, турецький консул в Єрусалимі фактично виконував роль посла в ПНА і головного каналу зв'язку між Анкарою і палестинськими арабськими угрупованнями в Юдеї та Самарії (на Західному березі), сприяючи тим самим формуванню в арабському світі іміджу Р. Ердогана як головного  покровителя  палестинських  арабів.

islam isbirligi teskilatinin 30 maddelik 6o1rВиступаючи 18 травня на надзвичайному саміті ОІС в Стамбулі, Р. Ердоган заявив, що Анкара має намір винести на розгляд Генасамблеї ООН ситуацію в Секторі Газа, де в результаті зіткнень з ізраїльським спецназом загинули десятки палестинців. За його словами, «рішенням по Єрусалиму США підготували грунт для масових злочинів Ізраїлю, тому на руках Вашингтона кров  невинних  палестинців». На  думкудеяких оглядачів, останні антиізраїльські і антиамериканські демарші Р. Ердогана пов'язані з передвиборчою кампанією в країні і розраховані на ісламістські і націоналістичні верстви населення в турецькому суспільстві. І не тільки в турецькому суспільстві, але й в усьому ісламському світі, оскільки, на думку багатьох оглядачів, турецький президент робить спроби згуртувати навколо себе весь мусульманський світ. Втім, незважаючи на досить бурхливу і жорстку антиізраїльську риторику Р. Ердогана, деякі представники турецької опозиції все ж звинувачують його в політиці подвійних стандартів і лицемірстві. 

47993 555 343Так, депутат-вірменин турецького Меджлісу від Демократичної партії народів (ДПН) Гаро Пайлан звинуватив Р. Ердогана в проведенні подвійної політики щодо Ізраїлю, оскільки Туреччина не вводить санкції проти Ізраїлю, продовжує торгувати з ним і не розриває військових, політичних та економічних угод з «сіоністським ворогом». Як стало відомо, коаліція ПСР-ПНД  відхилила  пропозицію  ДПН  скасувати  всі  політичні, економічні та військові угоди, підписані раніше з Ізраїлем, в  тому числі і угоду  про  нормалізацію  в червні 2016 року дипломатичних відносин між двома країнами. До речі, Ізраїль теж має в запасі деякі політичні важелі тиску на Анкару. Мається на увазі визнання Геноциду вірмен, вчиненого Османською імперією у 1915 році. 16 травня ізраїльський депутат Іцик Шмуль вже вніс на розгляд Кнесету законопроект про визнання Геноциду вірмен.
Експерт з історії та політики Близького Сходу та ісламських рухів Центру стратегічних досліджень Бегін-Садат професор Ефраїм Карш вважає, що «відносини між двома країнами   не  мають для Ердогана   великого  значення, ба більше  того, -    є способом подальшого завдання  шкоди Ізраїлю». На думку Е. Карша,  «Ердоган прагне до відродження Османської імперії, він не визнає ізраїльтян як народ і не визнає легітимність Ізраїлю, оскільки є ісламським лідером в стилі «Братів-мусульман» і ХАМАСу, тому його випади в бік Ізраїлю носять відверто антисемітський характер. Е. Карш вважає, що  «Ердоган збереже відносини і після нинішньої кризи у відносинах з Єрусалимом, але це відбудеться не через прихильність до Ізраїлю, а навпаки, як додатковий спосіб завдання  шкоди єврейській державі»...

12345 149Втім, слід зазначити, що, незважаючи на політичні баталії між Анкарою і Єрусалимом, економічні відносини для обох країн мають важливе значення. На даний момент Ізраїль входить в першу десятку ринків збуту турецької продукції. Більш того, факти свідчать про те, що економічні зв'язки між двома країнами не тільки не зупинялися, а навіть активізувалися в період відсутності дипломатичних відносин між ними. Так, якщо у 2007 році обсяг товарообігу між Ізраїлем і Туреччиною склав 2.8 млрд дол., то у 2014 році цей показник зріс до 5.8 млрд дол., незважаючи на відсутність дипломатичних відносин. У 2017 році обсяг експорту ізраїльської продукції в Туреччину склав 1,42 млрд дол., а в першому кварталі 2018 року – 517 млн. дол. Імпорт товарів з Туреччини до Ізраїлю склав у 2017 році 2,9 млрд дол. У 2017 році Туреччина експортувала сільськогосподарські продукти в Ізраїль приблизно на 38 млн дол. Сотні тисяч ізраїльтян із задоволенням відпочивають на турецьких курортах. У травні 2017 року губернатор Анталії Мюнір Каралоглу заявив, що у 2016 році число туристів з Ізраїлю збільшилося на 60% в порівнянні з 2015 роком і склало 293 000 туристів. У 2017 році Туреччина прийняла 380 000 ізраїльтян, на 29% більше, ніж у 2016 році. У зв'язку з бойовими діями на території Сирії багато турецьких експортерів використовують порт Хайфа і територію Ізраїлю для поставки товарів до Йорданії, Іраку і арабські країни Перської затоки. На наш погляд, швидше за все  після виборів в Туреччині антиізраїльська і  антиамериканська риторика Р. Ердогана дещо пом’якшиться і він намагатиметься налагодити політичні та економічні відносини зі своїми традиційними союзниками і партнерами – Ізраїлем та США. Турецько-ізраїльський близькосхідний спектакль триває... Як кажуть араби, «хто знає, той знає, а хто не знає – думає, що жменя сочевиці».

Олексій Волович

кандидат історичних наук, політичний аналітик