17квітня2021

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА Ще.. ІСТОРІЯ Вісімдесятиріччя Кіровоградщини через призму архівних документів (ФОТО)

ІСТОРІЯ

Вісімдесятиріччя Кіровоградщини через призму архівних документів (ФОТО)

2018 11 14 20 45 01 338

Один із перших – якщо не перший – із заходів, присвячених 80-річчю створення Кіровоградської області, пройшов учора, 14 листопада, в її головному архіві – ДАКО. 

2018 11 14 20 43 53 233

Там провели науково-краєзнавчу конференцію «Центральноукраїнський край: історія і особистості», а також презентували виставку архівних документів та матеріалів «У вимірі 8-ми десятиліть».

2018 11 14 20 45 35 676Показово, що розпочали конференцію науковці, життя і дослідницька діяльність яких уже самі по собі є історичним надбанням краю на педагогічній ниві. Мова йде про професорів педагогічного й технічного університетів Анатолія Кривульченка, Надію Калініченко та Ігоря Скловського.

"Не варто думати, що родинні історії існують якось відокремлено від минулого малої й великої батьківщини, – узагальнила свою розповідь про рідного діда, Героя соціалістичної праці, декан факультету історії та права ЦДПУ імені Володимира Винниченка Лариса Філоретова. – Вони віддзеркалюють літопис області, його здобутки і втрати".

Цікаво, що одне з чисельних перейменувань міста на Інгулі - на Кіровоград - було пов’язане з утворенням нашої області 10 січня 1939 року. Посилаючись на документи ДАКО, майже детективну історію появи попередніх назв теперішнього обласного центру з’ясував завідувач кафедри історії України згаданого вишу Олександр Чорний. Виявляється, наприклад, що з весни 1918 року й до 1924 року воно офіційно (!) називалося Єлизавет! Про що мало хто з краєзнавців пише, відразу переходячи від Єлисаветграда до Зінов’євська. В 1934 році місто перейменували на Кірове…

2018 11 14 20 44 31 317Власне, коли заглянути до програми заходу, то приваблюють не лише імена виступаючих, відомих у краї його дослідників, таких як Костянтин Шляховий, Лариса Гайда, Андрій Надєждін, Вадим Колєчкін, Юрій Митрофаненко, Віктор Білоус, Борис Шевченко, Ольга Божко, Віктор Голобородько, Марина Долгіх та інших. Інтерес викликають і особистості, про діяльність котрих вони говорили або мали говорити (на жаль не всі включені до програми були присутні). А це Василь Стус, Дмитро Яворницький, Олександр Гіталов, Лука Дубовий, Юрій Яновський, Кароль Шимановський, Михайло Надєждін, Олена Журлива, Володимир Федоров

Насамкінець модератор заходу,  директор ДАКО й голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олег Бабенко під час конференції вручив квиток новому члену НСКУ Володимиру Поліщуку.

Федір Шепель,

фото автора