ІСТОРІЯ
У кропивницькому музеї згадували унікального колекціонера Олександра Ільїна (ФОТО)
- Останнє оновлення: 10 квітня 2025
У Центральноукраїнському обласному краєзнавчому музеї відбувся захід, присвячений 105-й річниці з дня народження відомого колекціонера старожитностей Олександра Ільїна (1920-1993).
Відеоролик від Регіонального центру наукових історико-краєзнавчих досліджень ознайомив присутніх з життєвим шляхом та уподобаннями непересічної особистості, повідомили в пресслужбі музею.
"Викликала зацікавленість розповідь власника галереї «Єлисаветград» Миколи Цуканова щодо вшанування громадськістю Кропивницького пам’яті колекціонера, встановлення на його могилі пам’ятника. Згадали і про співпрацю Олександра Ільїна з місцевими колекціонерами. Усі сходились на думці, що Ільїн був людиною унікальних здібностей та енциклопедичних знань", – йдеться в повідомленні.
Багато колекціонерів тісно співпрацювало з обласним краєзнавчим музеєм, надаючи консультативну допомогу, а саме: Адольф Звариш, Іван Анастасьєв, Вадим Орленко, Олександр Чуднов та інші.
"Колекціонер Ігор Бабанський не тільки консультував, а й безкоштовно передав закладу понад 300 монет та багато інших музейних предметів з різних сфер застосування. Цю благородну справу продовжив Юрій Тютюшкін, який безкоштовно передав музею колекцію цегли XІX - XX ст. у кількості 303 одиниць, що використовувалась на будівництві об’єктів нашого міста, а також конверти із зображенням його архітектурних комплексів, сувенірну продукцію, що була випущена до 150-річчя заводу Ельворті", – зазначили в музеї.
Колекціонер В’ячеслав Бєлов у 2024 році безкоштовно передав понад 50 предметів церковної атрибутики та документів, пов’язаних з життям та діяльністю Олександра Ільїна, його брата та батька. Центральноукраїнський обласний краєзнавчий музей висловив усім щиру подяку за співпрацю.
Заступник директора музею з обліку і збереження музейних цінностей Павло Рибалко акцентував увагу присутніх на діяльності закладу шодо реставрації найбільш цікавих та цінних предметів з колекції Ільїна. Більш детально зупинився на процесі реставрації картини Олександра Осмьоркіна «Єлисаветградський пейзаж».
За період з 2010 по 2021 рік відреставровано у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України у м. Київ та його Одеській філії 25 музейних предметів загальнодержавного значення: частково за кошти обласного бюджету, частково — за державним замовленням, загальна сума склала понад 168 тис. грн.
Але не всі картини з колекції Ільїна відреставровано: серед них картина Володимира Федорова "Т. Г. Шевченко" (перша половина 60-х років XX ст.). Старший науковий співробітник відділу науково-просвітницької та експозиційної роботи Володимир Мороз обгрунтував необхідність реставрації саме цієї картини, додавши до цього цікаву розповідь про її сюжет.
Модераторка заходу Тамара Григор'єва, підсумовуючи сказане, зауважила, що подальша реставрація та експонування предметів з колекції Олександра Ільїна можливе лише по досягненню Україною довготривалого та гарантованого миру.
Читайте також: У Центральноукраїнському обласному краєзнавчому музеї презентували буклет про антикварну перлину Кропивницького
Кропивницький: у краєзнавчому музеї відкрили виставку «З історії української писемності»
До колекції музею Кропивницького повернули рідкісний екземпляр