21липня2019

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА Ще.. КОЛОНКИ Враження від села Попельнастого на Кіровоградщині – візитівки області

З ПЕРШИХ УСТ | НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

Враження від села Попельнастого на Кіровоградщині – візитівки області

2018 11 11 17 32 01 414

У найсхіднішій точці Олександрійщини Попельнастому для багатьох починається Кіровоградська область. 

2018 11 11 17 44 21 110
Але, власне кажучи, я не про те. Чимало істориків і краєзнавців стверджують, що саме тут, на території, що охоплює нинішнє Попельнасте, 370 років тому Богдан Хмельницький провів перші успішні бої за відновлення Української держави. А вже сучасне Попельнасте дарує надію й приклад того, як уже сьогодні Україні не втратити новітній шанс успішного відродження державності.

Втім, слова словами, а щоб на власні очі побачити «попельнастівське диво» минулої суботи там побувала група волонтерів, активістів, педагогів і журналістів з Кропивницького, Знам’янки та Олександрії. Зауважимо, що поїздку організував «мандрований історик» Юрій Митрофаненко за сприяння Віталія Останнього, котрий, за його ж словами, «служить народу України в компанії «Кіровоградська обласна державна адміністрація».

Звісно, хтось із мандрівників (туди аж 140 км!) відразу звернув увагу на історичні моменти. Наприклад, на облудність слів Володимира Ульянова-Леніна про те, що, мовляв, земства - п’яте колесо до воза самодержавства... Тим часом, як місцева школа, амбулаторія, дитячий садочок, – під якими і в середині листопада 2018 року квітнуть троянди, а в середині справно працює найновіше сучасне обладнання, – споруди ще ті, земські, що охороняються як пам’ятки старовини й досі приносить користь людям!

Так, хтось зможе узагальнити побачене й почуте. У мене ж, повірте, не вистачає слів, щоб усебічно й належним чином з допомогою кількох речень розповісти про сучасне (найсучасніше!) Попельнасте на річці Омельник.

Ні про вдалу економічну політику громади; ні про її так звані «соціальні складові», які полегшують життя місцевого населення; ні про різносторонню волонтерську допомогу українським воїнам на Сході; ні про залучення молодих перспективних кадрів; ні, навіть, про відвідини будинку культури, де з подивом побачив просторі сучасні більярдний і тренажерний зали й з насолодою слухав пісні й музику, на які не завжди поталанить спраглій душі навіть в обласному центрі.

Втім, особливо сильне враження отримав після відвідин місцевого культурно-освітнього центру «Толока». Одним з його творців є місцевий учитель Валерій Жванко. Людина, котру, здавалося б, знав і щиро цінував раніше, як краєзнавця, фотохудожника й інтелектуала. Виявилося, що тут він не просто екскурсовод, а справжня жива душа, без якої цей неймовірний культурний заклад у більшості випадків певно лишався б просто німим набором старожитностей.

Отож, щоб якось вийти зі складної ситуації, надам слово іншим учасникам поїздки, котрі вже висловилися про побачене у соціальних мережах.

На кордоні з Дніпропетровщиною, серед неосяжного степу, розкинулося село Попельнасте. Затишне і чепурне, в якому гармонійно поєднались українське історичне минуле та сучасність. 

У селі діє загальноосвітня школа з новітнім обладнанням, дитячий садок, лікарська амбулаторія, будинок культури, поштове відділення, дві бібліотеки. Воно газифіковане. Є вуличне освітлення. Станція мобільного зв'язку Одинадцять торгових точок. Село має потужний рекреаційний потенціал та перспективи розвитку зеленого туризму.

Справжньою родзинкою Попельнастого є культурно-освітній центр "Толока" – музей, у якому зібрані старовинні експонати, фотографії, на яких сучасні попельничани можуть побачити своїх пра-пра-бабусь... 

Усе в селі зроблено з душею і по-хазяйськи. Не даремно говорять, що всякий двір хазяйським оком держиться. Голова селища Олег Волянський – справжній господар, якому вдалося перетворити маленький віддалений населений пункт на сучасне, розвинуте та затишне європейське містечко. 

"Випадок, коли голова дійсно з головою", – поділилася враженнями Вікторія Касьянова.

"Те що ми там побачили, нас не просто здивувало, а вразило! Друзі! Це перший випадок у моєму житті, коли на 101% голова ради ПРАЦЮЄ ДЛЯ ЛЮДЕЙ!!! Це - частинка розвиненої Європи!", – не приховуючи емоцій пише Наталі Міщенко.         

Останнім часом, не так уже й рідко кажуть, що все довкола занепадає. Мовляв, не видно прогресу. А ось думка Ганни Коломієць: «Побачили, як живе невелике село Попельнасте – центр новоствореної громади. Що сказати, воно, не те що не гине, а, навпаки, є взірцем ще й сусідам з громад Дніпропетровщини!».         

2018 11 11 17 29 40 950

2018 11 11 17 37 22 781

2018 11 11 17 34 18 295     

Федір Шепель,

фото автора