20липня2019

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА Ще.. КОЛОНКИ У Кропивницькому постане пам'ятник видатному українському письменнику Юрію Яновському

З ПЕРШИХ УСТ | НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

У Кропивницькому постане пам'ятник видатному українському письменнику Юрію Яновському

Стверджувати так можна за підсумками зустрічі відомого кропивницького архітектора Віталія Кривенка з міським головою Андрієм Райковичем.

janovskiiКерівнику міста представили ескізний проект пам'ятника, який пропонується встановити в сквері Ю. Яновського по вулиці Соборній (навпроти кінотеатру «Портал»). Проект міському голові сподобався. На його думку, цей пам'ятник стане ще однією окрасою міста.

183014Автор пам'ятника – добре відомий кропивничанам своїми попередніми роботами львівський скульптор Володимир Цісарик. Це він створив пам'ятники Олександру Пашутіну, Володимиру Винниченку, студентам (на території Центральноукраїнського технічного університету) та ін.                

Пам'ятник Юрію Яновському постане за підтримки народного депутата від Кропивницького Олександра Горбунова, котрий не тільки підтримав ідею спорудження пам'ятника, а й взявся клопотатися про виділення коштів на нього з державного бюджету.

                   rozmiry 1

Ініціатором встановлення пам'ятника видатному українському письменнику, одному з піонерів національного кіно виступив професор Володимир Панченко, котрий тривалий час мешкав у нашому місті, а переїхавши до столиці, не пориває з ним зв'язків. Його підтримали відомі в місті журналісти, письменники, громадські активісти.

У листах, адресованих керівнику міста та члену парламенту Володимир Панченко, зокрема, зазначав:

«У нашому місті минула його юність; тут він навчався в земському реальному училищі; тут розпочиналася його трудова біографія. Події, що відбувалися в місті та довкола нього в буремні 1918-1920-ті роки відбилися в  багатьох творах письменника («Байгород», «Чотири шаблі», «Вершники»). На вул. Рівненській стоїть меморіальний будинок, у якому Яновський мешкав понад 10 років. За сприяння міськради неподалік від будинку, по вул. Соборній, нині облаштовується сквер, в якому, на наш  погляд, і доцільно було б встановити пам'ятник».

              IMG 4728

Ідею самого пам'ятника теж запропонував Володимир Євгенович. Ось як він її пояснював:

«Навіяна вона кінобіографією Яновського, образами й символами його роману «Майстер корабля». Молодий Яновський стоїть на валуні перед морською хвилею. Він простяг руки, тримаючи в них вітрильник. Він дарує цей корабель-мрію нам. Одягнений Яновський у легку куртку; через шию перекинуто кашне… Корабель  символізує молоду українську державу. А Майстер корабля – то молода нація, що будує свого вітрильника, на якого чекає відкрите море».

Почувши про схвалення міським головою проекту пам'ятника та готовність сприяти його встановленню, Володимир Євгенович, котрий уже кілька місяців перебуває на лікуванні в одній із лікарень Києва, сказав, що так новина для нього – найкращі ліки.

Якщо все складеться добре, пам'ятник відкриють влітку, можливо, до Дня незалежності України.

Валерій М'ЯТОВИЧ