15грудня2018

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА Ще.. КОЛОНКИ У Кропивницькому науковці обговорили кроки на шляху до створення національного природного парку «Чорноліський»

З ПЕРШИХ УСТ | НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

У Кропивницькому науковці обговорили кроки на шляху до створення національного природного парку «Чорноліський»

Необхідність створення на території Кіровоградщини національного природного парку «Чорноліський» засвідчили учасники круглого  столу «Чорнолісся верхів'їв Інгульця: цінність, проблеми, перспективи», що пройшов днями в Крпивницькому.

Археологи, історики,  чиновники, громадські активісти, присутні на заході, доручили місцевому відділу Українського географічного товариства підготувати відповідне клопотання до міністерства екології та природних ресурсів України.

Кандидат географічних наук, голова Кропивницького осередку Українського географічного товариства, доцент ЦДПУ ім. В. Винниченка Андрій Домаранський зупинився на сучасних передумовах створення  національного парку.

20180228 101034

«Маю шість аргументів на користь необхідності створення парку: наукове підґрунтя не викликає жодних сумнів. Ця територія  має вкрай незадовільний стан охорони природи на теренах області. У нас заліснення становить усього чотири  відсотки  площі області, що знаходяться під охороною.  Ми маємо охороняти ландшафти.

2. Надзвичайно висока концентрація на цій території  археологічних об'єктів та місць історичних подій національного значення.

3. Низька обізнаність мешканців області в питаннях краєзнавчого сенсу, а мешканців  України – в особливостях природи, історії, культури цієї частини України. Це мінус навіть в інвестиційному плані. 

4. Ми не маємо багато часу на розкачки. Є небезпека втрати цінного бренду "Чорний ліс".  Протягом останнього часу я чимало прочитав про чорний ліс, але, на жаль, не про наш. Якщо не зробити заходів, які раз і назавжди ідентифікують нашу область із цим брендом, – буже багато втратимо. Це матеріал, придатний  для розкручування області...

5. Якість здоров'я мешканців: вони мають потребу в доступному рекреаційному комплексі, де можна отримати курортний відпочинок. Там мають бути й готелі-санаторії, і доріжки для вільного гуляння лісом...

6. Тотальна економічна залежність північних районів області  від лісозаготівлі та необхідність  пошуку альтернативи цьому виду господарювання. Є небезпека, що в якийсь час дуже скоротяться лісові  площі», – так пан Домаранський презентував власні аргументи на користь створення національного парку.

Не можна ідентифікувати прибуток і природну спадщину. Найперше завдання – займатися просвітницькою діяльністю. Треба змінювати світогляд, переходити від концепції пустого світу до концепції повного світу. Треба думати не про те, як ефективно використовувати наявні ресурси , а про те, як їх зберегти. Такі думки озвучували інші учасники зібрання.

Кандидат біологічних наук, доцент кафедри географії та геоекології ЦДПУ імені Винниченка Алентина Мирза-Сіденко у своєму виступі наголосила, що мова йде про об'єкт смарагдової мережі. Україна зобов'язується охороняти його.

«Тут мають бути припиненні рубки лісів, це найпівденніший масив грабово-дубових лісів у Правобережній Україні», – зауважила вчена.

20180228 103737

Колега з Києва – кандидат  історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології Академії наук України Олександр Могилов говорив про про Чорноліське Городище як явище складної фортифікаційної  культури.

«Мова не стоїть про те, чи має парк бути створений, він безумовно має бути, ми мусимо донести його нащадкам», – вважає пан Могилов.

Кандидат історичних наук Микола Тупчієнко наголошував, що «з цивілізаційного аспекту це також дуже цікава територія. Тут зійшлися землероби й кочівники». 

Кандидат історичних наук Ірина Козир переконана, що обговорювана пам’ятка – унікальна. Вона дасть основу для розвитку туристичних об'єктів: «Наш університет  створив  археологічний каталог станом на 2013 рік, у ньому позначено, що серед усіх регіон Чорнолісся є найбільш густонасиченим історичними пам'ятками. Треба зацікавити ними  нашу громаду – і туристична галузь здатна бути прибутковою».

Кандидат історичних наук  Юрій Митрофаненко  зосередився на історичних моментах. Тут б'ються два світи : привласнюючий і відтворюючий, вважає він.

20180228 101058

Довідково: Територія, яку науковці пропонують відвести під національний природний парк, включає не лише Чорний ліс. Туди мають увійти інші великі листяні лісові масиви півночі Кіровоградської області – Чута й Нерубай. Крім них – сосновий Бірківський ліс, невеличкі байрачні ліси, річкові долини верхів'їв Інгулу й Інгульця та інші унікальні географічні місцини. Зокрема, найбільший в Україні Бовтишський кратер діаметром 20 км, що знаходиться у товщі гірських порід цих країв. По цій місцевості проходив знаменитий Чорний шлях. У тамтешніх лісах переховувалися гайдамаки, гуртувалися козаки. На пропонованих для парку землях відбувалися події Української революції 1917-1921 років, ця територія входила до складу повстанської Холодноярської республіки.