20липня2019

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА Ще.. КОЛОНКИ Про зоряний слід на землі

З ПЕРШИХ УСТ | НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

Про зоряний слід на землі

Напередодні 12 квітня – Всесвітнього дня авіації та космонавтики – пригадалася цитата відомого англійського письменника Герберта Уелса про те, що жодна тварина не дивиться вгору і лише людина витрачає дорогоцінний час на це безглузде заняття. 

Не погоджуюся з думкою класика науково-фантастичної літератури, бо згадую з приємністю свого друга дитинства Гришу Чернишова, з яким разом забиралися на дах його будинку і спостерігали у телескоп за мерехтливими зірками на чорному квадраті нічного неба. Вічними, непізнаними, живими. Для нас вони були джерелом світла, страху, надії…  

Пригадую, як раділи земляни 12 квітня 1961 року, коли диктор Юрій Левітан сповістив про перший орбітальний політ навколо Землі на кораблі «Восток» Юрія Гагаріна. А незабаром українець Павло Попович став четвертим космонавтом у світі. І знову – радість за свою державу!  На жаль, у ті далекі роки більше ми знали про конструктора ракетно-космічних систем і водночас засновника практичної космонавтики академіка Сергія Корольова і майже нічого про іншу людину, яка стояла біля витоків світової історії теоретичної космонавтики – Юрія  Васильовича Кондратюка (Олександра Гнатовича Шаргея).  Його, уродженця Полтащини, ще називають піонером космічної техніки.   

У 20-х роках минулого століття він жив і працював у Малій Висці на тодішній Єлисаветградщині. За власні кошти інженер-винахідник видав книгу  «Завоювання міжпланетних просторів», яка була непоміченою для українців, але стала в пригоді американцям під час підготовки польоту на Місяць.   

«У нашому місті шанують пам'ять про Юрія Кондратюка. Його ім’ям названо одну з вулиць міста, а на фасадній частині споруди цукрового заводу, на якому він працював, було встановлено меморіальну дошку», – розповідає методист відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Маловисківської райдержадміністрації Валентин Рибак.  

30582057 61637

Серед спогадів – про приїзд до Кіровограда у 80-і роки космонавтів Валерія Рюміна і нашого земляка, сина хлібороба, Леоніда Попова – двічі Героя Радянського Союзу.   

Випускник олександрійської школи працював електромонтажником електромеханічного заводу,  плекаючи в думках мрію про космічний політ. Вищу освіту Леонід здобув після закінчення навчання у Чернігівському вищому військовому авіаційному училищі льотчиків, а вже 1970 року був зарахований до загону космонавтів. У 80-х роках минулого століття він тричі побував у космосі. Його іменем названо вулицю в Кропивницькому на території Фортечного району. Про нього пам’ятають в Олександрії. 

30594314 28 nА мені згадується приїзд космонавтів до нашого міста у вісімдесяті та заселена людом вулиця 50 років Жовтня, якою мали їхати гості обласного центру.   

День видався спекотним, проте ніхто не зважав на високе сонце в зеніті і не ховався в холодок. Мені пощастило особливо, бо мав при собі фотоапарат «Зоркий», яким зробив світлини як спогад про незабутню зустріч космонавтів на кіровоградській землі.   

Кілька з них передав Леоніду Кірєєву – директору музею Льотної Академії Національного авіаційного університету у Кропивницькому, де зібрано цінні матеріали про історію авіації, розвиток авіаційної техніки і науки, досягнення констркуторів, льотного складу тощо.  

«Наш музей – це єдине місце, де люди різного віку можуть дізнатися щось нове для себе про цікаву галузь техніки, авіатранспорту і науки. Тому відвідуваність музею дуже висока, особливо напередодні для Всесвітнього дня авіації та космонавтики», –  інформує Леонід Іванович.  

30653263 616371535364759 3583165136287825920 nЦе окремі відвідувачі, які дізнались про музей через Інтернет або від знайомих, групи учнів з усіх куточків Кіровоградщини, студенти, випускники нашого навчального закладу. І це тішить.  

Того дня, коли відбулася наша розмова, познайомився із гостею музею з Петрівського району Дар’єю Колісник, яка, за її словами, успішно поєднує навчання в школі із захопленням авіамодельним спортом, якому віддає перевагу на дозвіллі.   

По секрету дівчинка сказала мені, що їй дуже сподобалася екскурсія, а враженнями від побаченого та почутого під час її проведення вона обов’язково поділиться зі своїми друзями. Особливо запам’яталося перебування в кабіні літака АН-24 (тренажері), розповідь директора музею про історії навчального закладу та розвитку літаків, а ще – сувеніри і подарунки з багатьох країн світу. 

Анатолій Саржевський,  

фото автора