17лютого2019

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА Ще.. КОЛОНКИ До Монастирища завітали любителі українських природних див із Хмельницького (ФОТО)

З ПЕРШИХ УСТ | НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

До Монастирища завітали любителі українських природних див із Хмельницького (ФОТО)

cbf661476202eacb526bf9762a74a93b

На Кіровоградщину завітали любителі українських природних див з Хмельницького.

Завдяки тому, що сьомого липня «засвіт встали», ніби ті козаченьки з пісні Марусі Чурай, змогли помилуватися як власне сама матінка природа святкує той неповторний день, котрий люди назвали Івана Купала. І не де- небудь, а на території легендарного Монастирища, що в Устинівському районі.

Коли разом зі сходом сонця польовими путівцями під’їжджали до мальовничого каньйону, сам собою згадався романтичний «Липневий ранок» Юрай Хіп (хто не чув, обов’язково послухайте!). Звісно, ніяке фото не може передати всієї повноти радості під час народження нового дня. Але ж – спробував!         

Перше враження від тамтешнього майже нетронутого степу: п’янкий запах трав і неймовірна гра кольорів різноманітних жовтих квітів і фіолетових безсмертників. Казкові краєвиди, обрамлені хмаринками небесними. 

f074d2ca57597820f0bc5dc2ea4822f5       

Але, спустившись вниз крутою стежкою поміж кущів усипаних ледь синіючими ягодами терну й ще зеленими – глоду, зрозуміли, що присутність тут людей дещо псувала святковий настрій природи. Колишній місцевий учитель історії пан Олександр ковінькою звернув увагу на авто й брудні ноги сплячих екстремалів під навісом неподалік природної кам’яної піраміди. Все б нічого. Та було видно залишки нещодавно зрубаного дерева. Донька ініціатора створення тут у 1994  році ландшафтного заказника загальнодержавного значення  Ігоря Бабанського пані Ніни не могла не поговорити з порушниками законодавства про природу. Ті пообіцяли надалі не знищувати зелені насадження.

Але ж що робити з іншими «туристами», котрі не були свідками цієї чемної розмови, й ще приїдуть? Ніде не помітно навіть вказівника з текстом про те, що ця місцина охороняється державою, ніякої охорони… Гості з Хмельницького подивувалися й зробили висновок, що такі туристично-привабливі заповідні куточки, як не парадоксально, тільки й рятує від повного знищення …відсутність нормальних під’їздних шляхів.         

Мелодійні звуки Інгулу, що перекочується тут через скелі, та легенди, пов’язані з походженням мальовничо складеного й розкиданого велетенського каміння, поступово повернули святковий настрій. До всього, поміж скель вдалося навіть побачити кілька пагінців рідкісного виду папороті. На жаль, без червоного цвіту, яким марили герої Миколи Гоголя. І це не тому, що такого не трапляється серед рослин, які розмножуються спорами. Просто уже минула та єдина на цілий рік чарівна ніч і вже припікало сонечко!

2018 07 08 15 37 54 800

Коли вибралися за межі заказника, нижче за течією Інгулу – прямо посеред річки! – з непевної кладки зірвали кілька стебелець запашної холодної м’яти, пригадуючи однойменне оповідання Григора Тютюнника. Ще далі – доцвітаючого звіробою… Адже «трави, зібрані цього дня мають чудесну силу».

Повертаючись розпеченим степом додому, знову й знову гомоніли про те, що, коли б такі природні багатства й красоти зустрічалися десь у Німеччині чи Голландії, то хіба б тамтешні практичні й ділові власті так їх недбало охороняли й використовували…

IMG 20180707 064616

Федір Шепель