24червня2026

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА Ще.. ЗДОРОВ'Я Ольга Тиж: Головне при цукровому діабеті – не затягувати із зверненням до лікаря і початком лікування

ЗДОРОВ'Я

Ольга Тиж: Головне при цукровому діабеті – не затягувати із зверненням до лікаря і початком лікування

Щороку 14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Це своєрідне нагадування всьому людству про те, що хвороба невпинно поширюється, що вона є серйозною загрозою життю.


Про саму хворобу і пов’язані з нею ускладнення ми говоримо з позаштатним ендокринологом Кіровограда Ольгою Тиж (на знімку).
– Ольго Леонідівно, будь ласка, ще раз нагадайте, що являє собою ця хвороба.

– Цукровий діабет – це порушення обміну речовин, за якого не відбувається нормального засвоєння клітинами організму цукру (глюкози) з крові. Наслідком цього стає порушення всіх видів обміну – жирового, білкового, вітамінного, мінерального. З часом виникають ускладнення з боку нирок, печінки, серцево-судинної системи, органів травлення та ін. Якщо узагальнити, то все зводиться до одного – у людини хронічно підвищується цукор у крові.

– Що є факторами ризику виникнення цукрового діабету?

– Таких факторів багато, але насамперед це спадковість, надлишкова маса тіла, переїдання, особливо зловживання солодким, шкідливі звички (куріння, алкоголь), різні інфекції, атеросклероз, подагра, захворювання підшлункової залози, інших ендокринних органів, печінки. Існує, як відомо, два типи цієї хвороби – перший та другий. Їхні симптоми різняться, але є симптоми, характерні для обох типів. Насамперед, це підвищена спрага і часте сечовипускання, сухість шкірних покривів, втрата ваги, судоми литкових м’язів, порушення зору, свербіж шкіри, стомлюваність або сонливість, повільне загоєння ран.

– Отже, що варто всім робити?

– Треба регулярно перевіряти свій рівень глюкози у крові, якщо вам за сорок, ви маєте зайву вагу і серед ваших родичів були чи є хворі на діабет. Кожна людина повинна раз на рік робити аналіз крові «на цукор». Нормальний рівень глюкози у крові натщесерце – не більше 5,5 ммоль/л.

– Якщо у людини виявили діабет, то…

– Не треба сприймати це як вирок. Головне – не затягувати й звертатися до лікаря. Своєчасне лікування і
контроль за рівнем глюкози допоможе вашому організму перебувати в нормальному стані. Ще дуже важливо вести активний спосіб життя, не нервувати, раціонально харчуватися, позбутися шкідливих звичок, підтримувати артеріальний тиск та вагу тіла у межах норми, лікувати супутні захворювання. Кажуть, що хворіти на діабет – це все одно, що вести машину по швидкісній трасі – треба знати правила дорожнього руху і дотримуватися їх.

Валерій ЛЕБЕДИК.
Фото автора