24червня2026

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА Ще.. ЗДОРОВ'Я Сергій Коваленко: Медична система, заснована на квадратних метрах, – неефективна

ЗДОРОВ'Я

Сергій Коваленко: Медична система, заснована на квадратних метрах, – неефективна

Центральні районні лікарні не витримують конкуренції із закладами в містах обласного значення. Багато років там ведеться розмова про захист ліжкомісць, ніби вони лікують людей. Тим часом маємо дбати про якість медичних послуг, а не про кількісні показники. Такої думки перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Коваленко (на знімку – праворуч).


Її він висловив минулого вівторка під час виїзної апаратної наради, що пройшла в обласній лікарні. Вона відбувалася за участі керівників районних державних адміністрацій та міських рад міст обласного значення і головних лікарів центральних районних та міських лікарень. Ішлося про шляхи підвищення ефективності функціонування медичних закладів області.

– Нині Кіровоградщина посідає перше місце в Україні по кількості квадратних метрів поліклінічних приміщень на 10 тисяч населення. Але за прогнозованою тривалістю життя ми на 22-му місці в Україні. Це свідчення того, що медична система, заснована саме на «квадратних метрах». Поліпшення медичного обслуговування жителів області має стати головним стрижнем реформи медичної сфери, що проходить у рамках децентралізації. Йдеться про створення в області госпітальних округів, – сказав пан Коваленко.

Передбачається, що центри госпітальних округів будуть у Кіровограді, Олександрії та в одному із західних райцентрів. Така структура пов’язана з тим, що, згідно з чинним законодавством, медична допомога населенню має надаватися за рівнями. На первинному це роблять центри первинної медико-санітарної допомоги, на вторинному – центральні районні і міські лікарні, на третинному – обласні лікарняно-профілактичні заклади.

Відтак пацієнти спочатку мають звертатися у ФАП чи лікарську амбулаторію, там, за необхідності, лікар направляє хворого на вторинний рівень до лікарів спеціалістів, на діагностику або на госпіталізацію. І лише в разі серйозного захворювання, пацієнт потрапить в обласний медзаклад.

Лариса РОМАНЮК