02грудня2023

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА У кропивницькому музеї згадували вченого-патріота Леоніда Куценка (ФОТО)

КУЛЬТУРА

У кропивницькому музеї згадували вченого-патріота Леоніда Куценка (ФОТО)

P1010018

До Міжнародного дня рідної мови та 70-річчя Л.В. Куценка у літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого відбулася літературна зустріч, присвячена знаному літературознавцю, доктору філологічних наук, викладачу КДПУ ім. В. Винниченка, громадському діячу Леоніду Васильовичу Куценку.

У рамках заходу студентам Кропивницького будівельного коледжу була презентована виставка «Невичерпальність: Леонід Куценко», на якій представлені матеріали з фондів літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого та особистого архіву Л. Куценка, які ілюструють основні життєві віхи, викладацьку, наукову, літературознавчу та громадську діяльність нашого земляка.

Зі шкільних років Леонід Куценко, уродженець села Вільхове Ульяновського (нині Благовіщенського району) Кіровоградської області мріяв стати істориком-археологом, проте,  життя довело йому: в українській літературі стільки археології, що і століття не вистачить на дослідження. Так Леонід став студентом філологічного факультету Кіровоградського педуніверситету (нині – ЦДУ ім. В. Винниченка), з яким пов’язане майже все його свідоме життя.

P1010037

З 1982 року працював на кафедрі української літератури, пройшовши шлях від старшого викладача  до професора. Успішно захистив кандидатську і докторську дисертації. Довгі роки очолював філологічний факультет. Постійно працював як літературознавець-дослідник. У літературно-краєзнавчому доробку Л. Куценка – багато відомих та маловідомих імен – Д. Чижевський, М. Вороний, М. Сосюра, М. Зеров, М. Куліш, М. Федоровський, Г. Юра, брати Тобілевичі, Ю. Дараган, Ф. Мелешко та інші.

Окрема сторінка у творчій біографії і житті Леоніда Васильовича – Євген Маланюк. Довготривале вивчення місцевих матеріалів, поїздки «по слідах» Маланюка в Чехію, Польщу, США, робота в архівах Праги, Варшави, Нью-Йорка – все це дозволило Леоніду Куценку детально, на високому професійному рівні відтворити життєвий і творчий шлях видатного земляка. Фотодокументальні матеріали, привезені науковцем із закордонних наукових відряджень, стали частиною експозиційного комплексу.

Гості музею ознайомилися зі спогадами відомих літературознавців, громадських діячів, присвячених Леоніду Куценку.

Присутнім був продемонстрований документальний фільм «Я Україну повертав у спадок вічності і слави…», знятий Благовіщенською територіальною громадою.  

Науковці музею розповіли студентству, як вшановується пам’ять вченого-патріота у Кропивницькому:  одна із вулиць міста (колишня Василини)  з 2016 носить ім’я Леоніда Куценка. У 2019, на фасаді філологічного корпусу ЦДПУ ім. В. Винниченка була відкрита меморіальна дошка Л. Куценку. З 2021 року колишня бібліотека ім. Ю. Гагаріна носить ім’я Леоніда Васильовича. Шістнадцять років поспіль у літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого проходять літературно-краєзнавчі Куценківські читання, мета яких - вивчення і та популяризація історико-культурного надбання краю – одне з найважливіших завдань діячів культури, мистецтва, краєзнавців, істориків, до якого багато зусиль доклав Л. Куценко.

Співробітники міського літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого докладають чимало зусиль, аби знайомство молодого покоління з такими знаковими постатями як Леонід Куценко надихало і ставало прикладом безкорисливого і щирого служіння  українській історії, культурі, збереженню і примноженню наших традицій.

                                                           Тетяна Ревва, старша наукова

                                                           співробітниця літературно-меморіального

                                                           музею І.К. Карпенка-Карого м. Кропивницького