17липня2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Науковці кропивницького літературно-меморіального музею запрошують на виставку (ФОТО)

КУЛЬТУРА

Науковці кропивницького літературно-меморіального музею запрошують на виставку (ФОТО)

1

До 90-річчя від дня народження письменника-земляка Віктора Близнеця науковці літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого підготували віртуальну виставку «На рівні вищих партитур».

Віктор Семенович прожив коротке, але яскраве життя і залишив по собі твори, які і сьогодні не втрачають своєї актуальності.

В. Близнець народився у с. Володимирівці Компаніївського району. Під час Другої світової війни свідоцтво про народження майбутнього письменника загубилося, тому дату його появи на світ на сімейній раді визначили приблизно: «…в голодовку, перед Пасхою», тобто 10 квітня 1933 року. Навчався спочатку у Володимирівці та сусідньому селі Першоторавенка. Старшокласником – у Компаніївській школі, яку закінчив із золотою медаллю.

У 1952 вступає на факультет журналістики Київського університету, після закінчення якого працював у редакціях республіканських газет, в журналах «Малятко», «Піонерія». У 1970-х роках повністю зосередився на літературній творчості.

Уже перші твори Віктора Семеновича, яким дав високу оцінку відомий український письменник Всеволод Нестайко, були по-справжньому талановитими. Повісті «Паруси над степом», «Землянка» та інші увійшли до першої книги В. Близнеця «Ойойкове гніздо», яка побачила світ у 1963 році.

Особливу популярність здобула повість «Звук павутинки», яка була перекладена кількома мовами. Олесь Гончар порівнював її з казкою Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц». Фантастично-казковий елемент присутній і в інших творах письменника – повістях «Женя і Синько» та «Земля світлячків». В експозиції даний цикл творів Віктора Семеновича представлений окремим комплексом.

Незадовго до смерті В. Близнець переклав сучасною українською мовою літопис «Повість минулих літ». Роботі над переказом письменник надавав надзвичайно великого значення, наголошуючи на необхідності прищеплення дітям любові і поваги до власної історії.

5

2 квітня 1981 року Віктор Близнець власноруч обірвав своє життя. Проте залишив нам свої твори, якими буде зачитуватися ще не одне покоління читачів, адже високі моральні якості Близнецевих героїв – добро, людяність, щирість – поза часом.

У 2003 році Міжнародним фондом імені Ярослава Мудрого була започаткована літературна премія за найкращі твори для дітей «Звук павутинки» імені Віктора Близнеця. Премією відзначаються найпомітніші в літературному процесі, справді художньо повнокровні книги, адресовані юним читачам. З 2006  року  премією опікується  Ліга українських меценатів  та редакції газети «Освіта України».

У 2017 році Компаніївською районною радою (Кіровоградська обл.) була започаткована літературна премія «Земля світлячків» імені Віктора Близнеця. Із 2019 року співзасновником премії стала Компаніївська селищна рада.

У літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого (місто Кропивницький) до ювілеїв знаного земляка створювалися виставки, проводилися зустрічі, літературні вечори. Науковцями музею зібрано чимало публікацій, присвячених Віктору Семеновичу, досліджень  літераторів про  його творчість, спогади відомих діячів культури. У 2018 році, до 85-річчя Віктора Близнеця науковці музею видали  брошуру «Чистий голос совісті». Вищезгадані матеріали представлені в експозиції.  

2екг

У фондовому зібранні літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого зберігаються матеріали, подаровані у 1998 році дружиною письменника Раїсою Михайлівною: твори В. Близнеця, фото, особисті документи, листування з відомим літературознавцем Миколою Смоленчуком. На згадку про відвідини Раїса Близнець та літературознавець Михайло Слабошпицький залишили подячні написи у книзі відгуків.        На новоствореній виставці, яка ілюструє життєпис та творчий доробок письменника,  представлено чимало цікавих і рідкісних матеріалів з особистого фонду письменника. Особливо цінними є рукописи письменника, його замітки, рідкісні видання його творів, фото із сімейного архіву Віктора Семеновича.

З віртуальною виставкою можна ознайомитися за посиланням http://www.karpenkokarymuseum.kr.ua/kar269_u.html

                                                           Тетяна Ревва,

науковиця літературно-меморіального музею

І. К. Карпенка-Карого