17липня2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Як відзначали свято вишиванки у головній книгозбірні області (ФОТО)

КУЛЬТУРА

Як відзначали свято вишиванки у головній книгозбірні області (ФОТО)

IMG 6052 

Відзначати Всесвітній день вишиванки стало доброю традицією обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського.

У головній книгозбірні області з нагоди свята відбувалося велике дійство. Бібліотека гуділа молодими голосами і рясніла вишиванковими візерунками.

IMG 9718

На бібліотечному майданчику кропивничани та гості міста залюбки брали участь у вуличній акції «Одягни вишиванку, Україно моя!». Під час вікторини вони дізнавались, що символізують кольори та квіти, якими оздоблювались орнаменти вишитих сорочок. А на книжковій виставці знайомились з книгами відомої майстрині ручного шиття, мереживоплетіння та малярства Лідії Бебешко «Українські вишиванки. Орнамент. Композиції», «Українська вишиванка. Мальовничі узори. Мотиви. Схеми крою» та «Вишивальні традиції України. Білі та писані сорочки». На виставці були представлені чудові видання Марії Чумарної «Тайнопис вишивки» та «Вишивання долі», а також книги про святковий одяг різних регіонів України.

В інтернетцентрі відбулася віртуальна екскурсія «Таємничий код предків», під час якої студенти ЦНТУ дізнались про стародавнє походження одягу з вишивкою на території України. Так, дослідники вишивки налічують близько 250 старовинних швів на основі 20 технік і вишивка у кожному регіоні України — унікальна.

IMG 6030

Про це та про те, що вишивка наносилася насамперед із сакральною метою, як оберіг від зла, та багато іншого юним відвідувачам та їхніх батькам бібліотекарі розповідали під час майстер-класу з виготовлення аплікації сорочки – вишиванки «Дивні візерунки сяють, мов живі…».

Під час вікторини «А над світом українська вишивка цвіте» студенти  кооперативного фахового коледжу економіки і права імені Сая, фахового коледжу харчування та торгівлі та  Донецького університету внутрішніх справ перевіряли свої знання про свято та його першопричину: коли святкують День вишиванки, хто був ініціатором його проведення, з яких часів сорочка-вишиванка живе в Україні, хто ввів моду носити вишиванку під піджак та інші.

IMG 9693

У головному бібліотечному холі проходила виставка-інсталяція «Сорочки зі скрині», на якій були представлені старовинні жіночі та чоловічі сорочки з колекції відомої кропивницької педагогині та майстрині Лариси Гарбузенко та репліки жіночих додільних сорочок зі Слобожанщини від майстрині-вишивальниці з Харкова Ганни Баранової. Поряд свою продукцію – український класичний та сучасний вишитий одяг – представили  магазини «Аполлон» та «Charwish». 

«Вишиванку не випадково називають кодом нації. Вона наш зв'язок з предками, вона символ кохання й вірності, оберіг, закодована програма на щасливу долю, вона – тайнопис серця», – звернулася до гостей директорка книгозбірні  Валентина Животовська.

IMG 9732

Родзинкою свята стала театралізована вистава театру мод іміджцентру «Ольга». Яскраві образи українок, втілені моделями, знову і знову переконували глядачів, що вишиванка – не тільки елемент нашої історії, а важлива частина нашого сучасного буття.

IMG 6108

Лара Гуріна

відділ соціокультурної діяльності ОУНБ

Читайте також: У кропивницькій книгозбірні організували етнологічні читання