28листопада2023

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА У кропивницькому музеї згадували Андрія Надєждіна (ФОТО)

КУЛЬТУРА

У кропивницькому музеї згадували Андрія Надєждіна (ФОТО)

1ну7

Міжнародний день друзів, який відзначається у всьому світі 9 червня, став гарною нагодою згадати заслуженого художника України, мистецтвознавця, науковця Андрія Надєждіна (1963-2022), якому 19 червня мало б виповнитися 60 років.

Андрій Михайлович – уродженець села Верхня Хортиця Запорізької області. У 1986 році закінчив відділення художнього оформлення Дніпропетровського державного художнього училища ім. Є.В. Вучетича (нині Дніпровський театрально-художній коледж), у 2004 році з відзнакою - факультет історії і теорії образотворчого мистецтва Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури України (Київ).

Працював художником Художньо-виробничого комбінату Кіровоградської обласної організації Спілки художників України (1986-1992), викладачем Кіровоградської дитячої художньої школи ім. О.О. Осмьоркіна, нині художня школа імені О.О.Осмьоркіна міста Кропивницького (1992-1995), провідним науковим співробітником художньо-меморіального музею О.О. Осмьоркіна (1995-2022).

4658

Вечір пам’яті відбувся у літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого. До його проведення також долучилися художньо-меморіальний музей О.О. Осмьоркіна і музей музичної культури імені Кароля Шимановського.

Директорка літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого Лариса Хосяінова презентувала виставку, на якій А. Надєждін представлений як художник-оформлювач творів літераторів Кіровоградщини, серед яких книги: Л. Куценка «Dominus Маланюк. Тло і постать» (2001), П. Селецького «Осінній звір» (2002),  збірка віршів Є. Маланюка «Єдиним сном, єдиним болем» у перекладі О. Архангельського (2013), книги для дітей А. Черниша, історичні романи М. Смоленчука «Білі бланкети» і «Смутна доба» (2015, 2016), Наталії Смирнової «Лузер» (2019), збірка поезій Арсенія Тарковського «Бенкет джмеля» у перекладі Світлани Орел (2020). Також демонструються видання, до яких художник створив обкладинки – журнал «Степ», фотоальбом «Поема про місто» (2017), книги В. Доценка «Зеленая Брама: раскрытие легенды» (2015), О. Полевіної та О. Архангельського «Вінок сонетів» (2019), О. Гольник «В пошуках голосу Марка Кропивницького» (2020) та ін.

Представлений відомий художник і як постійний учасник обласних літературно-краєзнавчих Куценківських читань, що проводяться у музеї Карпенка-Карого із 2008 року; як автор мистецтвознавчих публікацій і проєктів художнього оформлення експозицій: музейної кімнати управління Служби Безпеки України в Кіровоградській області, Музею обласного управління МВС України в Кіровоградській області, Археологічного музею Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, Кімнати-музею Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського, Народного музею «Музей визволення Кіровоградщини», відділу природи Кіровоградського обласного краєзнавчого музею. 

За допомогою художніх засобів Андрій Михайлович задав мистецький камертон виставкам у літературному музеї: «Слово про місто»,  до 100-річчя Арсенія Тарковського, «Кіровоградщина і кінематограф», «Єлисаветград та єлисаветградці очима фотооб’єктиву» та ін. Виставки і заходи у будинку Тобілевича, до яких він долучався, можна побачити на численних світлинах.

Значну частину матеріалів для експонування надала Віта Чернова – директорка художньо-меморіального музею О.О. Осмьоркіна. Серед них – художні роботи А. Надєждіна, комплекти плакатів пересувних тематичних виставок, книги, відеофільми. Насиченню експозиції всебічно сприяла сестра А. Надєждіна – мисткиня Оксана Журавель. Також вона продемонструвала саморобну книгу з ілюстраціями Андрія до «Слова о полку Ігоревім», оформлену ним ще у шкільні роки.

5еншДиректор музею музичної культури імені Кароля Шимановського Олександр Полячок розповів присутнім про багаторічну співпрацю з Андрієм Надєждіним, спільні заходи та проекти. Пригадали останню спільну зустріч за участі Андрія на садибі Тобілевичів. На спомин про неї Олександр Полячок і Світлана Концедалова виконали кілька українських пісень.

Талановитий художник відкрився присутнім ще однією гранню своїх талантів – поетичною. Окремі сторінки збірки «Думки вголос», яку Андрій Надєждін підготував до друку у 2012 році, також представлені на виставці. У День друзів вірші звучали у виконанні провідного актора Кіровоградського обласного музично-драматичного театру ім. М. Кропивницького Олексія Дорошева.  

Очільниця видавництва «Імекс-ЛТД» Тамара Саміляк порадувала звісткою, що книгу «Думки вголос»  читачі отримають вже за кілька днів.

Фото Андрія Надєждіна різних років присутні побачили у спеціально підготовленому слайд-фільмі. Особливі емоції викликали відеозаписи, де він розповідає власну біографію та читає вірші.

А ще було багато щирих слів і теплих спогадів про Андрія Михайловича, якими ділилися його колеги, друзі, учні.

Тетяна Ревва,

науковиця літературно-меморіального музею

І. К. Карпенка-Карого