28листопада2023

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА До 125- річчя від дня народження Олени Журливої: у кропивницькому музеї презентували виставку (ФОТО)

КУЛЬТУРА

До 125- річчя від дня народження Олени Журливої: у кропивницькому музеї презентували виставку (ФОТО)

21 24

Літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого міста Кропивницького презентував на своїй вебсторінці віртуальну виставку «В дивосвіт поезії крізь добро і зло…», присвячену 125-річчю від дня народження української поетеси, співачки Олени Журливої, певний період життя якої пов’язаний із нашим краєм.

8 24

Пані Олена [справжнє прізвище Котова Олена Костянтинівна] народилася 1898 року в місті Сміла Черкаської області у родині вчителя. Освіту отримала в Уманській та Київський Печерській гімназіях. У роки своєї юності перебувала у бурхливому морі літературних імен і течій, навчаючись у визнаних митців слова. Їй пощастило спілкуватися з Лесею Українкою, Павлом Тичиною, Володимиром Сосюрою, Олександром Олесем, Миколою Вороним, Степаном Васильченком та ін. 

9 24Закінчила Київський інститут народної освіти. Вчителювала.

Природа щедро обдарувала жінку: вона чудово співала і навіть гастролювала Україною з концертами як поетеса-співачка. У театральний сезон 1929-1930 років була запрошена до столичної Харківської опери, де виконувала партію Кончаківни в опері О. Бородіна «Князь Ігор». Та все ж основним покликанням Журливої була поезія.

1926 року вийшла її перша збірка – «Металом горно», у 1930-му  побачила світ друга книжка – «Багряний світ».

У 1938 році поетеса була репресована. У 1944 році повернулася із заслання в Україну. У нашому місті жила з 1953 року. Викладала українську мову і літературу у середній школі № 3, допоки хвороба не прикувала до ліжка. Померла у 1971 році.

Кіровоградський період життя Олени Журливої став плідним у творчому плані. Одна за однією вийшли у світ поетичні збірки: «Земля в цвіту» (1964), «Червоне листя» (1966); збірки для дітей «Хто знає, як рік минає» (1959), «Голуби» (1962), «Ой, літечко, літо» (1964), «Хазяєчка» (1966), «У нашої Наталі» (1969). Вірші часто з’являлися у періодичній пресі, збірниках та альманахах. 

1На виставці представлено чимало матеріалів, які зберігаються у фондах літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого: світлини різних років, книги з дарчими написами, зробленими сестрою поетеси Катериною Вишницькою, спогади місцевих літераторів, які часто бували в гостях на вулиці Фонтаній (нині вулиця Олени Журливої). Особливо цінними є афіша концертів В. Дідковського та О. Журливої у Полтаві (1930); клавір романсу С. Рахманінова «Щось так тужно» на слова Г. Галіної у перекладі українською О. Журливої (1930-ті рр.); протокол екзамену з української літератури школи № 3, завірений підписом Олени Костівни. 

Більш детально про багатогранний і витончений талант мужньої поетеси можна дізнатися на сайті музею за посиланням: http://karpenkokarymuseum.kr.ua/kar280_u.html

        Наталія Мельниченко,

науковиця літературно-меморіального музею