28листопада2023

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА У кропивницькому музеї презентували антологію творів фіналістів міжнародної літературної премії (ФОТО)

КУЛЬТУРА

У кропивницькому музеї презентували антологію творів фіналістів міжнародної літературної премії (ФОТО)

2ан456

У літературно-меморіальному музеї І. К. Карпенка-Карого презентували антологію творів фіналістів міжнародної літературної премії короткої прози імені Василя Портяка.

3ав563 

З Київщини до музею завітав відомий прозаїк, поет, публіцист, сценарист, голова журі зазначеної премії Василь Трубай. 

Директорка закладу Лариса Хосяінова ознайомила його з виставками, що нині експонуються. Запросивши до Карпенкового саду, нагадала, що влітку саме в зеленій альтанці садиби Тобілевичів в Єлисаветграді (нині – місто Кропивницький) більше 140 років тому відбувалися зустрічі свідомих українців, творчої інтелігенції. Тож і цього дня, продовжуючи традицію, письменники зібралися у затінку розлогої груші. 

Василь Трубай розмірковув над тим, як попри виклики часу вдалося зберегти цей конкурс, презентував антології, видані за його підсумками – щорічно найкращі п’ятнадцять творів друкуються окремою збіркою. У 2022 році за перемогу змагалися 213 робіт із різних куточків України та держав, до яких виїхали співвітчизники у зв’язку з війною.

Говорили про творчість самого Василя Портяка, слухали окремі його новели. 

Письменник Василь Бондар, як член журі, наголосив на об’єктивності відбору найкращих робіт: оповідання подаються анонімно і прізвища оголошуються лише після визначення переможців. Також він представив книгу «Крислачі» (1984) із своєї особистої бібліотеки – першу збірку письменника, на честь якого заснована премія.

4ку6

Очільниця обласної організації НСПУ Надія Гармазій ознайомила з книгою «Вибір Скорого» (2021) – посмертним виданням творів Василя Портяка та розмірковувала над тим, чому важливо підтримувати творчих людей за допомогою конкурсів, наголошувала, що в свою чергу, письменники мають бути активними у цей важкий для країни час.

Презентація антологій творів премії імені Василя Портяка у Кропивницькому не випадкова, адже серед переможців і фіналістів премії різних років – наші краяни Надія Гармазій, Кирило Поліщук, Ольга Полевина, Василь Бондар, В’ячеслав Дудар, Валентина Кондратенко-Процун. Є сподівання, що у наступні роки Кропивниччина ще активніше долучиться до конкурсу. Його демократичні умови мають особливо зацікавити творчу молодь.

5ук5"Є ще одна, суто професійна обставина, яка поєднує  музей з Василем Портяком і Василем Трубаєм. Перший близько десяти років життя присвятив музейній справі: працював ученим секретарем Національного музею Тараса Шевченка та старшим науковим співробітником музею історичного центру міста Києва, а другий і в теперішній час – старший науковий співробітник музею археолога і дослідника Вікентія Хвойки в селі Халеп’я Обухівського району Київської області – відділення Київського обласного археологічного музею", – зазначила Лариса Хосяінова.

На згадку про зустріч і презентацію кропивничани придбали книги гостя – Василя Трубая. Кожна – з автографом автора. Того ж вечора пан Василь передав усі виручені від продажу кошти на підтримку ЗСУ.

Довідково: премія заснували 2019 року у Фастові за ініціативи міської влади та Національної спілки письменників України на вшанування пам’яті письменника, кінодраматурга, одного з найкращих українських новелістів. Її мета – сприяння розвитку короткої прози, відзначення сучасних майстрів новели та оповідання, а також пошук нових імен в українській літературі. 

Наталія Мельниченко,

науковиця музею