23липня2024

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА На шляху служіння Україні: у кропивницькому музеї відкрили тематичну виставку (ФОТО)

КУЛЬТУРА

На шляху служіння Україні: у кропивницькому музеї відкрили тематичну виставку (ФОТО)

4среген

До 55-ї річниці від дня народження відомого архівіста, краєзнавця, літературознавця, музеєзнавця, громадського діяча Олега  Бабенка науковці літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого міста Кропивницького підготували віртуальну виставку «На шляху служіння Україні».

Народився О. Бабенко 26 грудня 1968 року у Світловодську.  

«Мені пощастило народитися і зростати у Світловодську – прекрасній Придніпровській частині нашого краю, що є свідком і носієм безперервної історії людської цивілізації з часів неоліту, в місті, яке є спадкоємцем козацького Табурища, місті, рясно вмитому кров’ю десятків поколінь борців за волю і незалежність рідної землі», – так згадував про рідне місто.

2

Життєвою та громадянською позицією, любов’ю до українського слова та історії зобов’язаний батькам – Олександру Федоровичу та Ніні Степанівні. Закінчив Світловодську середню  школи № 1, вчителі якої підтримували у юнака інтерес до рідного слова, історичного минулого народу. При навчальному закладі діяв народний університет Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. Звідси і зацікавленість краєзнавством, бажання пізнавати і досліджувати історію малої батьківщини.

У 1993 закінчив філологічний факультет Кіровоградського державного педагогічного інституту, здобувши спеціальність вчителя української мови і літератури. Під час навчання був членом літературної студії «Обрій», яка діяла при інституті. Перші поетичні проби та літературні пародії надруковані у газетах «Радянський студент» і «Освітянський гарт».

Працював у ЗОШ № 4 м. Кіровограда, на кафедрі української літератури Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В. Винниченка (1993-2003).

У 2005 році закінчив Дніпропетровський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, у 2017 – Центральноукраїнський національний технічний університет за спеціальністю «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа», у 2021 – Міжнародну академію управління персоналом (правознавчий факультет). У 2020 році навчався у Міжнародній школі вивчення Голокосту Яд Вашем (Єрусалим, Ізраїль). З 2007 очолює Кіровоградську обласну організацію Національної спілки краєзнавців України та громадську організацію «Кіровоградська обласна спілка краєзнавців».

Працював у структурних підрозділах Кіровоградської обласної державної адміністрації. Зокрема обіймав посаду радника голови Кіровоградської облдержадміністрації, керівника Кіровоградського обласного відділення пошуково-видавничого агентства «Книга пам’яті». У 2008-2012 роках – заступник начальника управління культури і туризму Кіровоградської обласної державної адміністрації. Обирався депутатом Подільської районної ради м. Кропивницького IV скликання.

З квітня 2013 по 2 лютого 2021 – директор Державного архіву Кіровоградської області. З лютого по квітень 2021 – провідний архівіст Центрального державного архіву зарубіжної україніки, з травня цього ж року – заступник директора зазначеного архіву. З 3 червня 2021 по 30 листопада 2021 – директор Центрального державного історичного архіву, м. Київ, України. З 1 грудня 2021 і дотепер – заступник директора – головний зберігач фондів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України.

Має понад 130 публікацій наукового, науково-популярного та навчально-методичного характеру. Автор, автор-упорядник, упорядник понад 30 окремих видань. Серед них – «На сторожі духовності: національний характер українців у творчості І. Тобілевича» (1998), «Дорога в тисячу літ: навчально-методичний посібник з курсу “Історія української літератури ІХ – 20-40-х рр. ХІХ століть”» (1999), «Із степів полинових: фольклорні записи М. Смоленчука» (упорядник, 2002, 2006), «Із сивого покоління: М. Смоленчук – Людина, письменник, вчений» (2003), «Іван Тобілевич (Карпенко-Карий). “Ґандзя”. Драма з часів Руїни (1663-1687)» (упорядник, 2003),   «Самоцвіти степів полинових» (2012), «Будівництво Кременчуцького гідровузла» (2016) тощо.

Керівник авторського колективу та відповідальний редактор видання «Національна книга Пам’яті жертв голодомору 1932-1933 років в Україні. Кіровоградська область» (2008), головний редактор науково-краєзнавчого вісника Центральної України «Між Бугом і Дніпром».

Особлива сторінка у творчій біографії О. Бабенка – дослідження і популяризація праць його вчителя – Миколи Кузьмовича Смоленчука – знаного літературознавця, краєзнавця, педагога.

354768

Олег Бабенко – член Національної спілки краєзнавців України, Національної спілки письменників України (2013) та Національної спілки журналістів України. Його громадська, наукова  і краєзнавча діяльність була відзначена багатьма нагородами. Частина грамот і дипломів представлені на віртуальній виставці.

З науковцями літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого міста Кропивницького ювіляра поєднує давня співпраця і дружба. Олег Олександрович був учасником різноманітних виставок та заходів і понині сприяє поповненню музейного зібрання. Не можна оминути увагою одну із візитівок нашого закладу – літературно-краєзнавчі Куценківські читання, співорганізатором яких є Кіровоградська обласна організація Національної спілки краєзнавців, очолювана О. Бабенком.

Планів і задумів у ювіляра багато: написати літературний портрет Миколи Смоленчука, нарис про літературний процес на Кіровоградщині.

«А що ще справді хочу? Таки пожити в омріяній з дитинства українській Україні!» – говорить наш земляк.

Ознайомитися з виставкою можна на сайті музею за посиланням: http://www.karpenkokarymuseum.kr.ua/kar298_u.html

Тетяна Ревва,

старша наукова співробітниця

літературно-меморіального музею

І. К. Карпенка-Карого