26лютого2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА КУЛЬТУРА У кропивницькому музеї презентували черговий номер літературно-мистецького альманаху «Сівач» (ФОТО)

КУЛЬТУРА

У кропивницькому музеї презентували черговий номер літературно-мистецького альманаху «Сівач» (ФОТО)

P1010013

У літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого міста Кропивницького відбулася презентація восьмого номеру літературно-мистецького альманаху «Сівач».

Головний редактор альманаху, його потужний мотор – поет Станіслав Новицький. Частина життя цієї талановитої, енергійної людини пов’язана з нашим містом. Зараз він мешкає у Вінниці, але зв’язків з Кропивниччиною не пориває. Літературний музей отримує нові книги Станіслава, збірники і видання, у яких він друкується. Не випадково у складі редакційної колегії альманаху дев’ятеро із сімнадцяти членів – поети і прозаїки нашого краю: Олександр Косенко, Віктор Терен, Наталія Бідненко, Петро Мельник, Володимир Яремчук, Анатолій Саржевський, Олена Надутенко, Анатолій Каретний, Галина Кузьменко.

IMG 20240127 101545 067

Зустріч почалася з чарівних звуків бандури. Оксана Горобченко, викладачка музичної школи № 1 імені Г.Г. Нейгауза, виконала дві власні пісні: «Не сон трава» на вірші Тараса Шевченка і «Тополинка» на свої вірші.  

Директорка музею Лариса Хосяінова нагадала присутнім, що минуло лише півроку відтоді, як пан Станіслав знайомив гостей музею із третім числом «Сівача». За цей час сформовано, відредаговано і надруковано ще п’ять випусків альманаху (№ 5-6 – подвоєний), а головний редактор став лауреатом престижної літературної премії імені Павла Тичини, заснованої Національною спілкою письменників України.

Для зустрічі з очільником альманаху «Сівач» та редакційною командою музейники підготували виставку. Букет з колосся пшениці у її оформленні символізував щедрий творчий ужинок: в експозиції представлено чотирнадцять збірок «Сівача» та «Євшану» (ще одного видання під керівництвом С. Новицького), десять книг, надрукованих у серії «Бібліотека “Сівача”», чималий особистий доробок Станіслава, а також афіші спільних заходів.

Василь Бондар, відомий письменник і громадський діяч, поділився своїми думками про яскравий літературний старт, надзвичайну працездатність і феноменальну активність 23-річного героя зустрічі.

Станіслав Новицький презентував восьмий випуск «Сівача». Акцентував, що альманах є виданням Товариства письменників і журналістів імені Івана Франка, створений з метою популяризації українського слова і уславлення українства. Висвітлив його рубрики, концепцію оформлення, нагадав імена авторів, серед яких лауреати Шевченківської премії Павло Мовчан, Степан Пушик, Василь Голобородько, Михайло Наєнко, відомий літературознавець, критик, есеїст Євген Баран, багато цікавих і талановитих письменників України та зарубіжжя.

Напередодні презентації Станіслав дізнався, що в цей день у Києві мав би отримувати диплом премії імені Тичини, але вирішив не скасовувати зустріч із друзями і колегами по перу, яку було заплановано заздалегідь.

Наш гість звернув увагу присутніх на вихід у бібліотеці «Сівача» нової книги поезій Наталії Бідненко «Святе і грішне». Авторка, лауреатка літературної премії імені Євгена Маланюка, прочитала кілька ліричних творів з нової збірки і з притаманним їй гумором розповіла про баталії, що інколи точаться між нею і редактором у процесі підготовки альманахів. Один із віршів книги «Святе і грішне» вподобав і декламував Василь Бондар.

Члени редакційної колегії «Сівача» журналіст і педагог Анатолій Саржевський та голова Кіровоградської обласної організації НСЖУ Петро Мельник  сказали своє слово про альманах.

Колектив «Сівача» вітали члени Кіровоградської обласної організації НСПУ Елеонора Бельська (Олена Баранова) та Валерій М’ятович. Валерій Павлович, як досвідчений журналіст, дав кілька професійних порад.

Поет Юрій Шнурков також поділився враженнями від нового випуску «Сівача». І ще пригадав, як у дитинстві  приходив у домівку своєї подруги, а нині виявив, що у цьому будинку знаходиться літературний музей. І навіть стара груша, під якою вони гралися, досі жива.

Відданість справі всієї команди «Сівача» заслуговує на повагу, тому атмосфера зустрічі була щирою і доброзичливою. Звучали побажання нових презентацій альманаху в музеї.

Тетяна Ревва,

науковиця музею