29вересня2023

ГОЛОВНА ОСВІТА В U-LEAD допомогли педагогам громад підготуватися до нового навчального року

ОСВІТА

В U-LEAD допомогли педагогам громад підготуватися до нового навчального року

22вчителька

Про освітні лайфхаки, дедлайни та підготовку до нового навчального року дізналися учасники інформаційної сесії, що відбулася на базі регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Кіровоградській області.

"В умовах воєнного стану для організації навчального процесу надважливими є питання безпеки, доступ до освіти учнів з числа зовнішніх та внутрішніх переселенців, а також прийняття ефективних управлінських рішень. Від освітян Миколаївської, Кіровоградської та Одеської областей ми отримали кілька десятків запитань до експерта U-LEAD, відповіді на які також прозвучали в ході заходу", – розповів Олег Яременко, керівник регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Кіровоградській області.

Експерт U-LEAD з питань освіти Сергій Дятленко нагадав учасникам про те, що навчальний процес і навчальний рік не є тотожними поняттями.

"Згідно із постановою навчальний рік починається 1 вересня 2023 і триває до 28 червня 2024 року. Але важливо пам’ятати, що навчальний процес – це 35 учбових тижнів. Норму про 175 навчальних днів на час дії воєнного стану скасовано", – підкреслив спікер.

У ході інформаційної сесії експерт надав роз’яснення щодо організації навчального процесу у школах в умовах воєнного стану. За його словами форма навчання визначається рішенням обласних військових адміністрацій та засновників закладів освіти і залежить від наявності укриттів та можливості організувати безпечне навчання:

"Форма навчання може змінюватися в залежності від зміни безпекової ситуації тощо. Якщо батьки не погоджуються з очною формою навчання, вони можуть обрати іншу: дистанційну, сімейну, екстернатну", –наголосили експерти U-LEAD.

Також розглянули особливості повноважень місцевого самоврядування щодо прийняття рішень та кадрові питання, пов’язані із призначенням директора школи в умовах воєнного стану; організації роботи педагогів, які перебувають за кордоном; призупиненням роботи освітнього закладу.

Актуалізувати інформацію щодо подання звітності, яка використовується для розрахунку освітніх субвенцій, учасникам допоміг Андрій Литвинчук, перший заступник директора ДНУ «Інститут освітньої аналітики». Він нагадав, що 5 вересня о 18.00 закінчується подача інформації щодо учнів, які навчаються в закладі освіти.

"6 вересня ці дані будуть «вивантажені» і передані в розрахунки. Тому важливо зараз ще раз все перевірити, адже від правильності подання адміністративної та відомчої звітності залежить розмір освітніх субвенцій, що їх отримує громада з державного бюджету", – підкреслив Литвинчук.

Також він анонсував зміни щодо навчання дітей з числа зовнішніх та внутрішніх переселенців, які найближчим часом очікуються у сфері освіти.

Підсумовуючи інформаційну сесію, Сергій Дятленко підкреслив: «Освіта – це не камінь, що обростає мохом, а процес постійного руху і розвитку». Він презентував учасникам декілька лайфхаків, як покращити цей процес і зробити його більш дитиноцентричним.

Отже, для збереження здоров’я дітей, експерт рекомендує встановлювати стоячих парт та інших елементів для фізичної активності дітей, планувати в розкладі уроки парами для старшокласників, для початкової школи – прогулянки.

Для ефективного використання коштів та інших ресурсів освітніх закладів вивчати деякі дисципліни на базі міжшкільних ресурсних центрів, якщо мало учнів - створювати класи-комплекти у початковій школі, об’єднувати учнів наступних класів для проведення окремих уроків (наприклад, фізкультури для 5-6 класів або 8-9).

На думку Сергія Дятленка, відміна оцінок з окремих предметів, запровадження нестандартних форм уроків (експедиції, фестивалі, дослідження, інтелектуальні ігри, тощо), реалізація проєктів із залученням учнів, створення волонтерських центрів у школах – все це підвищує мотивацію школярів до навчання.

А для підвищення ефективності організації освітнього процесу, експерт радить шукати механізми зменшення використання учнями мобільних телефонів, створювати на базі шкіл відкриті коворкінги, навчальний процес розпочати 4 вересня, а 1 вересня організувати цікаві заходи для дітей.

Оксана Стельмах