17квітня2021

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА Ще.. КОЛОНКИ Дещо про маловисківську гілку роду князів Кудашевих та їхнє родове обійстя на Кіровоградщині (ФОТО)

З ПЕРШИХ УСТ | НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

Дещо про маловисківську гілку роду князів Кудашевих та їхнє родове обійстя на Кіровоградщині (ФОТО)

99084724 2964450746975107 1334399141471584256 o

Уперше про маєток Кудашевих у Малій Висці, що на Кіровоградщині, почув від тамтешньої педагогині Олени Мазур, котра намагається популяризувати його як туристичний об’єкт.

Приблизно тоді ж дізнався, що науковим вивченням «маловисківської гілки роду князів Кудашевих» та «родовим обійстям Кудашевих в Малій Висці» займається історик Центральноукраїнського державного педуніверситету імені Володимира Винниченка Олександр Чорний.

На думку дослідника, за населеним пунктом власне остаточно й закріпилася назва «Мала Виска» лише після появи тут у 1780-х роках князя Данила Кудашева. Його дружина Катерина  належала до знатного грузинського князівського роду Баратових-Бараташвілі. Автор цих слів припускає, що можливо була вона родичкою одного з найпопулярніших у Грузії поетів-романтиків Ніколоза Бараташвілі (1817-1845), оскільки він теж був княжого грузинського роду. Так це чи ні, а й без того,  на думку Олександра Чорного «маловисківська гілка роду Кудашевих дала вітчизняній та світовій історії ряд непересічних постатей, якими може пишатися не лише Мала Виска, а й уся Україна. З поміж тих, хто прославив рід - герой наполеонівських війн, генерал-майор Микола Данилович Кудашев, Київський віце-губернатор у 1838–1844 Сергій Данилович Кудашев та його внуки – перший вітчизняний авіаконструктор Олександр Сергійович Кудашев, учений-енциклопедист Сергій Андрійович Подолинський та відомий на увесь світ вчений-філософ Микола Олександрович Бердяєв. З цього ж роду походить і очільник уряду Української Держави гетьмана Павла Скоропадського – Сергій Миколайович Гербель (правнук Данила Кудашева)».

96850625 2945845098835672 6046347104090062848 oНещодавно Олександр Чорний на основі вивчення детальних планів Малої Виски кінця ХІХ століття, ретельного огляду досі збереженого родинного будинку Кудашевих, фотофіксації памʼятки, а також свідчень старожилів – здійснив живописну реконструкцію його первісного вигляду. А ще – завдяки давньому фото, не так давно знайденому в пам’ятному альбомі випускника Київського політехнічного інституту початку ХХ століття, реконструював портрет авіаконструктора Олександра Кудашева. Мова йде про відродження в кольорі світлини, зробленої 23 травня 1910 року в Києві на Сирецькому іподромі. Тоді «інженер, авіаконструктор Олександр Кудашев здійснив перший політ на літаку власної конструкції. Це був біплан «Кудашев-1». І це був перший документально зафіксований факт польоту літака, сконструйованого в Російській імперії. Таким чином, Олександр Кудашев став першим авіаконструктором у Російській імперії, який сконструював літак, піднявся на ньому в повітря, пролетів 70 метрів і впевнено посадив його. Тим самим він закріпив за Києвом статус міста, в якому вперше була сконструйована і, що найголовніше, успішно випробувана літальна машина, як тоді писали, «построенная в России». Згодом не зупинився на досягнутому і створив ще три успішні моделі літаків-біпланів з простими, але промовистими назвами: «Кудашев-2», «Кудашев-3» та «Кудашев-4».

До речі, Олександр Чорний дискутує з тими, хто вважає першого авіаконструктора уродженцем Санкт-Петербурга. Мовляв, «справа в тім, що охрещений майбутній авіаконструктор і авіатор Олександр Сергійович Кудашев був у Покровській церкві містечка Малої Виска. Це підтверджується відповідними документами, отож цілком ймовірно, що в Малій Висці він і народився».

IMG 20200704 164425На цьому розповідь про Кудашевих можна було б і завершити, але… Минулої суботи від професора о.Юрія Мицика з Києва отримав книжку «Нащадки князя О.С.Кудашева. Листи Майї Кудашевої до Катерини Василівни Кудашевої». Упорядник цього наукового видання Юрій Нетреба минулого року надрукував її у Білій Церкві. Цікаво, що в анотації зокрема сказано буквально таке: «Для всіх, хто цікавиться генеалогією, краєзнавством Малої Виски…». Юрій Нетреба повідомляє, що вже багато років займається дослідженням роду Кудашевих. Що «зачинателю вітчизняного літакобудування князю Олександру Кудашеву вдалось досягти успіхів у багатьох сферах діяльності, а саме його життя оточує шлейф загадковості. Мало відомо про останні роки його життя, а також про обставини та час смерті. Не менш загадковими, а то й трагічними є долі його рідних і близьких», зокрема, сина Сергія Олександровича (1895-1920) та внука – Сергія Сергійовича (1917-1941/42). Не говорячи вже про невістку, Майю Кудашеву (Кювільє, Михайлову, Павлову, Роллан), котра після смерті чоловіка Сергія Олександровича Кудашева, одружилася з відомим французьким письменником, лауреатом Нобелівської премії Роменом Ролланом. А сина Сергія Сергійовича лишила з свекрухою Катериною Кудашевою в Москві… Додамо також, що Юрій Нетреба без будь-якого сумніву пише, що Олександр Кудашев народився в Малій Висці 1872 року. Тут же побачили світ і його сестри Анна, Марія, Єликоніда, Софія, Катерина…

Отож, коли буде прокладено надійний туристичний маршрут до маловисківського родинного гнізда Кудашевих, екскурсоводу буде що розповісти і завдяки опублікованим в Білій Церкві листам, що «висвітлюють раніше невідомі факти із життя сім’ї князя Кудашева Олександра Сергійовича». І відтвореним рукою Олександра Чорного портрету першого авіаконструктора. І, при бажанні, крім названих тут, згадати ще чимало уславлених імен, котрі прямо або опосередковано пов’язані з родом Кудашевих, а отже – й Малою Вискою.

IMG 20200704 164505

 Федір Шепель,

фото автора та з соціальних мереж

Читайте також:  Коли розпочнуть розбудову парку біля маєтку Кудашевих, що на Кіровоградщині

Громада на Кіровоградщині створює сучасну рекреаційну зону