13червня2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА Ще.. ЗДОРОВ'Я Обласний онкологічний центр готує до роботи нові апарати променевої терапії

ЗДОРОВ'Я

Обласний онкологічний центр готує до роботи нові апарати променевої терапії

424955094 801210312041124 1307081622354820878 n

За кілька місяців КНП "Обласний клінічний онкологічний центр Кіровоградської обласної ради" має стати першим та єдиним в Україні онкоцентром, який лікуватиме пацієнтів за допомогою гамматерапевтичного апарату TERABALT із коліматорною насадкою.

Нзабаром в обласному онкоцентрі одночасно запрацюють одразу чотири різні апарати променевої терапії. Центр зможе лікувати більшу, ніж зараз, кількість пацієнтів, застосовуючи сучасніші та безпечніші методи.

Як відомо, кошти на придбання гамма-терапевтичного апарату TERABALT – понад 48 млн гривень, було виділено рішенням депутатів Кіровоградської обласної ради з обласного бюджету.

У наш час існує усього три методи лікування онкологічних захворювань: хірургічне втручання, хіміотерапія і променева терапія.

"На променеву терапію припадає понад 40 відсотків усіх випадків лікування, – зауважив медичний директор обласного клінічного онкологічного центру, заслужений лікар України Ігор Макарук, – саме тому чотири роки тому ми поставили за мету створити в Кіровоградській області окремий центр променевої терапії. Обладнання, що до цього часу використовується для променевої терапії – гамма-терапевтичний апарат «АГАТ Р-1» 1991 року випуску – морально застаріле і не відповідає вимогам сьогодення".

За словами Ігоря Макарука, новий центр променевої терапії буде оснащено чотирма приладами. Це: лінійний прискорювач, апарат для близькофокусної рентгенотерапії, апарат для порожнинної терапії та гамма-терапевтичний апарат TERABALT.

Кожен із цих апаратів працюватиме паралельно з іншими, для кожного апарату – свої показання, свої пацієнти.

Апарат близькофокусної рентгенотерапії використовується для лікування раку шкіри, причому лікування відбувається без операції, відповідно, пацієнти не матимуть рубців.

Апарат для порожнинної терапії дозволить протидіяти пухлинам, які знаходяться всередині порожнин організму.

Лінійний прискорювач застосовуватиметься при лікуванні майже всіх видів злоякісних пухлин.

Гамма-терапевтичний апарат TERABALT використовується як для лікування, так і для знеболення. Очікується, що на даному апараті лікуватиметься кожен другий пацієнт Кіровоградського обласного клінічного онкологічного центру.

"Головна особливість нашого TERABALTу полягає у тому, що ми додатково придбали для нього насадку-коліматор, – пояснив Ігор Макарук. – Коліматор дозволяє направляти пучок променів прямо на пухлину, причому форму отвору діафрагми можна програмувати для кожного окремого випадку, для кожного окремого пацієнта. Відповідно, опромінення йтиме лише на пухлину, а не на тканини навколо, тож вони не отримуватимуть пошкоджень!"

Це новітнє обладнання, яке використовують лікарі провідних країн світу. В Україні більше ніде немає гамма-терапевтичних апаратів із коліматором. У нас у Кропивницькому буде єдиний в країні унікальний пристрій.

Чому ми свого часу відстоювали придбання ГТА TERABALT у порівнянні з лінійним прискорювачем? Він має пропускну здатність 100 пацієнтів на добу – вдвічі більше, ніж лінійний прискорювач. TERABALT зможе працювати на потужності дизельного генератора, що в наших умовах також важливо. На відміну від лінійного прискорювача, TERABALT не потребує багато спеціалізованого обслуговуючого персоналу; цей апарат дешевий в експлуатації. Ви його змонтували, зарядили джерелом випромінювання і років п’ять можете не турбуватись за його роботу».

За словами медичного директора КНП «Обласний клінічний онкологічний центр Кіровоградської обласної ради», TERABALT майже готовий до введення в експлуатацію. Залишилось довести до ладу ремонтні роботи всередині бункеру, дочекатись приїзду чеського постачальника джерела іонізуючого випромінювання Co-60 та сертифікату Державної інспекції ядерного регулювання України. До слова, джерело: кобальт-60, коштує майже 21 млн гривень, з яких 13 млн виділено з обласного бюджету.

Розпочати використовувати TERABALT в обласному онкоцентрі планують орієнтовно в середині 2024 року.

Натомість, із запуском лінійного прискорювача доведеться трохи зачекати. Це обладнання онкоцентр отримав за урядовою програмою. Сам апарат придбано за сприяння Міністерства охорони здоров’я (понад 35 млн гривень), проте додатково лікарня повинна винайти на капітальний ремонт спеціалізованих приміщень, супутнє обладнання та демонтаж старого ГТА майже 54 млн гривень!

«Добре, що ми маємо підтримку керівництва та депутатського корпусу обласної ради, обласної військової адміністрації, – розповів Ігор Макарук, – тому всі процеси закупівлі обладнання та ремонту приміщень відбуваються спільними зусиллями. Лікарня вже отримала згоду обласної ради та обласної військової адміністрації на виділення коштів, необхідних для будівельно-монтажних робіт – близько 15,3 мільйона гривень. Інше обладнання ми спробуємо закупити за власні кошти».

Додатковою проблемою стане пошук відповідного персоналу. Використання лінійного прискорювача потребуватиме від лікарні наявності в штаті кваліфікованих інженерів-фізиків. Знайти їх у Кропивницькому буде непросто.