27листопада2020

ГОЛОВНА СУСПІЛЬСТВО У Кропивницькому викинули з майстерні напрацювання відомого скульптора Віктора Френчка (ФОТО)

СУСПІЛЬСТВО

У Кропивницькому викинули з майстерні напрацювання відомого скульптора Віктора Френчка (ФОТО)

15 6

ЗПУ вже розповідало про творчу спадщину скульптора Віктора Френчка (1949-2019) та його непересічні людські якості.

Скульптор Віктор Френчко зробив дуже багато для Кіровоградщини. Про нього довго нагадуватимуть меморіальні дошки Арсенію Тарковському, Юлію Мейтусу, Генріху Нейгаузу, Миколі Смоленчуку, Каролю Шимановському, Євгену Маланюку, Валерію Гончаренку, Борису Вінтенку та іншим уславленим людям. А ще ж були й пам’ятники, в тому числі створені в співавторстві з Аркадієм Мацієвським (1931—2006). Зокрема, Козаку – захиснику Вітчизни (отаману Івану Сірку) у селі Торговиці Новоархангельського району.

15 1

Торік, невдовзі після смерті Віктора Френчка, чимало митців обласного центру говорили про необхідність створення музею скульптури в його майстерні. Та далі розмов справа не пішла, і дружина скульптора Людмила Френчко, відчувши неприхильне ставлення до ідеї про музей скульптора Григорія Савченка, з яким її чоловік ділив майстерню, змушена була забрати напрацювання покійного.

Частину робіт передано до музейних установ міста та області: музею військово-морського флоту, що у Великій Северинці, музею мистецтв, обласного краєзнавчого музею, музею Олександра Осмьоркіна, літературно-меморіального музею Івана Карпенка-Карого... 

"На превеликий жаль, не встигла всього зробити. Позавчора побачила, що Савченко викинув у двір, як він висловився мотлох, котрий залишився після Віктора Френчка. Переважно це пластилінові та інші крихкі етюди та інші скульптурні роботи. Отож, відтепер чимало його творчих задумів опинилися у прохідному дворі під дощем і там, де їх можуть просто розікрасти. Ось зробила фото, щоб люди побачили цей акт вандалізму. Я всього тричі бачила на його очах сльози. Перший раз, здається, це трапилося в 1993 році. Він мав відзначати двадцяту річницю творчої діяльності в місті. Майстерня (спільна з художником Сергієм Шаповаловим) знаходилася поблизу телецентру. І ось напередодні хтось уночі проник у середину і знищив картини художника та потрощив всі роботи скульптора. Лишилася лише бетонна скульптура Тараса Шевченка з вибитою на лобі зіркою. У Віктора тоді – хоч який він не був оптиміст, морально й фізично сильний – трапився інсульт. Півтора місяці не рухався. Тільки сльози текли. А вандалів міліція шукає й досі. У ті ж роки його викрали рекетири. Вимагали гроші, а де вони могли взятися, коли наша сім'я, як і багато інших, ледве зводила кінці з кінцями? Відпустили, коли зрозуміли свою помилку, не лишили на його тілі живого місця. Втретє плакав, коли про нього забули в день 70-річчя. І те, що сталося зараз, уже викликало сльози на моїх очах", – сказала по телефону Людмила Френчко.

Про варварський вчинок Григорія Савченка можна судити з надісланих дружиною скульптора Віктора Френчка світлин.

15 2

15 3

15 4

15 5

Читайте також: