21січня2021

ГОЛОВНА СУСПІЛЬСТВО Як на Кіровоградщині в період пандемії смертельно небезпечної хвороби зарили золото у скіфський курган

СУСПІЛЬСТВО

Як на Кіровоградщині в період пандемії смертельно небезпечної хвороби зарили золото у скіфський курган

 Йдеться не про справжнє золото, а про гроші з обласного бюджету.

14 курган

Та й курган не справжній, не скіфський, а рукотворний. Його вирішили нагорнути в Знам'янському районі приблизно там, де двісті з лишком років тому царський намісник Олексій Мельгунов розкопав так звану Литу могилу й численні артефакти, в тому числі золоті, підніс як подарунок тодішній всеросійській самодержиці  Катерині ІІ.

До речі, серед знайдених артефактів була й фігурка степового орла, використана в новітні часи при створенні герба і прапора 11 орелКіровоградської області. Щоправда орел на цих символах краю міцно тримає кігтями себе за  крила, і це декого наводить на думку, чи не тому Кіровоградщина, неймовірно багатюща на чорноземи й корисні копалини, не може злетіти до вершин економічного процвітання, а більшість її жителів ледве животіє.

Про «нехорошого» орла – це жарт. Бо якщо щось і стримує розвиток області, то тут треба говорити, мабуть, про дві основні причини – неефективне управління як цією областю, так і державою в цілому, та про корупцію. Остання настільки глибоко вразила чиновництво (наділене повноваженнями), що мало які його рішення й дії не передбачають особисту вигоду. І це не перебільшення. Мільярди опиняються в приватних кишенях і способи для цього використовують найрізноманітніші. Навіть відомий літературний герой Остап Бендер, котрий володів чотирмастами способами «відносно чесного відібрання грошей» позаздрив би.

Але я не про це. Я про курган. Метрів шість заввишки, з витесаним із граніту нібито скіфським воїном на вершині, засіяний на схилах травою, обсаджений дубочками. Поряд – стела, де описано історію, пов'язану з курганом. Названо це пам'ятний знак комплексом «Лита могила».  Жителям області увічнення скіфів обійшлося в 3,6 мільйона гривень.

Можливо стільки й коштували всі роботи, але виникає запитання: чи треба було в період, коли хворі на коронавірус помирають значною мірою через брак в області апаратів штучної вентиляції легень, витрачати такі кошти на те, що могло б і зачекати до кращих, безкоронавірусних часів? Яка була в цьому нагальна потреба, якщо ініціатори навіть не попіарилися як слід на відкритті?

111 герб 2Узагалі для чиновництва це рідкісний випадок, коли воно не скористалося можливістю потрапити в новини. Відкрили комплекс скромно, без керівників області. Кажуть, голова облдержадміністрації Андрій Назаренко відмовився брати участь у заході, пославшись на дію карантинних обмежень. Але існує й інша версія: він не побажав своєю присутністю освячувати не такий уже й актуальний сьогодні для області об'єкт. Тим більше, що керівництво обласної ради руками депутатів відібрало в облдержадміністрації делеговані їй повноваження і тепер саме розпоряджається коштами. Чи то із солідарності з головою ОДА, чи з іншої причини не поїхав перерізати символічну стрічку й голова обласної ради Олександр Чорноіваненко.

Проте «закопування» грошей у символічний скіфський курган ще триватиме. Як стало відомо, в обласній раді, зважаючи на те, що вандали в наш час не перевелися, міркують над тим, як захистити «наваяне». Не виключено, комплекс зроблять філіалом обласного краєзнавчого музею, призначать відповідальну особу, а в найближчих селах за кошти платників податків наймуть місцевих жителів, щоб вони навідувалися до кургану. Завадити варварам вони навряд чи зможуть, але хоч просигналізують.

Дивує активність, з якою обласна влада береться за створення туристично-меморіального комплексу «Чорний ворон» в Олександрівському районі. Вже витрачено дев'ять мільйонів гривень на асфальтування дороги. На сам комплекс витратять значно більше. Чи треба це робити? Треба, але, на моє переконання, – не сьогодні. Втім, це тільки моя думка.

Валерій М'ятович  

Читайте також:  На Кіровоградщині спорудили унікальний пам’ятний знак

Чи буде пам’ятник на території історико-меморіального заповідника, що на Кіровоградщині