05грудня2021

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА СУСПІЛЬСТВО Цей день став переломним: у Кропивницькому відкрили історичну фотовиставку (ФОТО)

СУСПІЛЬСТВО

Цей день став переломним: у Кропивницькому відкрили історичну фотовиставку (ФОТО)

1005

День Героїв Небесної Сотні для всіх, хто вболіває за Україну та її історичну долю, є знаковим.

2012

Це – символ сили духу і стійкості, громадянської відваги та самопожертви. Щороку 20 лютого ми вшановуємо пам’ять незламних, які віддали своє життя за свободу та європейське майбутнє нашої держави. Тоді в 2014-ому під час подій на Інститутській вулиці у Києві силові підрозділи розстрілювали протестувальників. Їх назвали «Небесною Сотнею». Серед них був і наш земляк Віктор Чміленко. Цей день став переломним в Революції Гідності.

007

На вебсайті художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна в розділі «Вибрані виставки» представлена тематична фотовиставка «Революція Гідності. Хроніка подій», присвячена річниці трагічних подій на Майдані в лютому 2014 року. Експозиція цього унікального фотолітопису була розгорнута в одному з залів музею саме 20 лютого 2015 року - в день, коли вперше відзначався День пам’яті Героїв Небесної Сотні згідно з Указом Президента України від 11 лютого 2015 року №69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні».

002

Виставку складають тридцять кольорових світлин відомих в нашому місті фотографів, членів Національних Спілок журналістів і фотохудожників України – Олександра Коломінова, Ігоря Демчука, Олександра Шулешка, Олега Шрамка, Юрія Лебедєва, які були свідками тих подій і об’єктивами своїх фотокамер зафіксували якщо не все, то майже все, що відбувалося в той доленосний для нашої держави час – трагедію 30 листопада 2013 року в Києві на Майдані та хроніку подій тоді ще в Кіровограді, а зараз Кропивницькому: мітинги 2 та 8 грудня 2013-го, 22, 24 та 26 січня вже 2014-ого на Площі Кірова, яка нині носить ім’я Героїв Майдану, перед будівлею Кіровоградської облдержадміністрації, вікна якої мали жахливий вигляд, бо були забарикадовані мішками, ходу патріотично налаштованої молоді 22 січня, присвячену вшануванню пам’яті вбитого під час протистояння на вулиці Грушевського в Києві Сергія Нігояна, похорони Героя Небесної Сотні Віктора Чміленка 22 лютого, знесення пам’ятників діячам радянського режиму Леніну та Кірову 22 та 23 лютого та на що перетворилися їх постаменти згодом, бурхливі події в міській раді 24 лютого, антиросійський мітинг 2 березня та пам’ятний знак на головній площі нашого міста з фотопортретами загиблих  і квітами білля підніжжя вже 18 квітня 2014 року. Експоновані фотознімки супроводжують гасла та заклики, які є невід’ємною частиною образу Майдану 2014 року: «Герої не вмирають!», «Я українець і я не можу зберігати спокій!», «Слава Україні!», «Героям слава!», «Ще не вмерла Україна!», «Ми переможемо!».

009Цю виставку ми зробили пересувною, адже музеї повинні зберігати та доносити до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивну інформацію про події сьогодення України. Тож її мали змогу побачити і в художній школі ім. О.Осмьоркіна, і навіть в Міській раді. А минулого року фотовиставка знову експонувалася в музеї. Першими її відвідувачами стали учні та викладачі музичної школи №1 імені Генріха Нейгауза. Юні музиканти, яким було в той час всього по сім років, власне, вони є ровесниками представлених подій, зацікавлено гортали сторінки альбому «За Україну, за її волю, за народ! Герої не вмирають!», виданого Кропивницькою міської радою в 2016 році, який починається словами: «Місто не забуде кожного, хто віддав своє життя за мир і свободу рідної землі». Зізнаюсь, всіх присутніх дорослих вразило те, як ці малесенькі дівчатка зі знанням справи називали зображені на фото танк, бронетранспортер та представлену на виставці гільзу від артилерійського снаряду, яку подарував музею художник-воїн, захисник Донецького аеропорту, кіборг Ігор Попович, а ще уважно розглядали портрети героїв, серед яких і Олександр Шмалько, який колись працював в нашому музеї, а одна з них навіть вигукнула: «А мій тато теж герой!»

На жаль, нинішні карантинні заходи безпеки обмежують нас у влаштуванні виставочних експозицій. Але з фотовиставкою «Революція Гідності. Хроніка подій» можна ознайомитися за посиланням http://osmerkinmuseum.kr.ua/ex/avt86_u.html

4006

Віта Чернова,

директорка художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна