13червня2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА СУСПІЛЬСТВО Стань агентом "Баби Єльки": у Кропивницькому презентували новий проєкт (ФОТО)

СУСПІЛЬСТВО

Стань агентом "Баби Єльки": у Кропивницькому презентували новий проєкт (ФОТО)

429861386 2235456970118644 1565402313076783486 n

За підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) започатковують проєкт «Стань агентом «Баби Єльки».

Команда "Баби Єльки" презентувала його учора, 28 лютого.

Мета проєкту – привернення уваги до зв’язку поколінь, залучення молоді до збереження найкращих зразків культурної спадщини та популяризація знання про українську ідентичність.

Партнерами проєкту виступили департамент культури та туризму Кіровоградської ОДА, Кіровоградський обласний краєзнавчий музей та Центральноукраїнський державний університет імені Володимира Винниченка.

Координаторка Інна Тільнова розповіла, що проєкт діятиме на території п’яти громад: Долинської, Онуфріївської, Петрівської, Устинівської та Голованівської і передбачатиме проведення презентацій, майстеркласів та експедицій у найвіддаленіші села цих громад. До проєкту будуть залучені студенти гуманітарних факультетів ЦДУ, які й стануть «агентами» у своїх селах.

«Протягом п’яти років наша команда на волонтерських засадах працює над розвінчанням стереотипів про Кіровоградщину щодо того, що тут – фольклорна дірка і біла пляма у плані автентики, процвітає шароварщина у сільських клубах, немає гастрономічних маркерів і взагалі, нічого цікавого та особливого. За цей час ми побували у 106 селах нашої області і почали розуміти, яка вона – Кіровоградщина-Кропивниччина. Почали співати і танцювати, розуміти і пишатися своїм, рідним. І найголовніше – почали об’єднувати навколо себе багатьох людей, спраглих до цих знань», – наголосила Інна Тільнова.

Кандидатка історичних наук, завідувачка сектору історико-краєзнавчих досліджень обласного краєзнавчого музею Світлана Проскурова як науковий консультант проєкту зауважила на актуальності ініціативи «Баба Єлька» в сучасному культурному просторі.

«Команда не лише вивчає та популяризує культуру центральної України, а й є її амбасадором у Європі і світі. Українська етнічна культура є одним із елементів нашої ідентичності, вона надихає, слугує прикладом незламності і дає надію на відродження і стійкий розвиток. В рамках проєкту ми плануємо розробити і видати методичні матеріали з усної історії, запитальники для роботи в польових умовах», – зазначила Світлана Проскурова.

Результатом проєкту стануть: 10-серійний серіал «Баба Єлька» про найвіддаленіші села Кіровоградщини та духовні й матеріальні скарби, які команда планує там віднайти; видання книги «Тисяча пісень «Баби Єльки»; колекція реплік, пошитих за зразками старовинного одягу, які зберігаються в Етнолабораторії «Баба Єлька», фондах обласного краєзнавчого музею та зображені на старовинних світлинах жителів Кіровоградщини початку ХХ століття; колекція вибійок, створених на основі орнаментики Кіровоградщини спільно з творчою майстернею «Будяк Кучерявий»; видання друкованого альбому зі схемами вишивок традиційних сорочок з колекції Етнолабораторії «Баба Єлька»; оцифровані експонати Етнолабораторії «Баба Єлька» та новий розділ на сайті; видання методичних матеріалів (питальників), розроблених для молоді, яка прагне збирати і зберігати свідчення старожилів.

Провадження ініціативи стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Громадська організація «Баба Єлька» реалізує ініціативу «Стань агентом Баби Єльки» за підтримки проекту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні».

Читайте також: Кропивницька "Баба Єлька" показала себе киянам та гостям столиці

До ювілею: кропивницька "Баба Єлька" презентує новий напрямок діяльності

Кропивницький проєкт "Баба Єлька" презентує себе світові