27квітня2025

ГОЛОВНА СУСПІЛЬСТВО Кіровоградщина: куди релокуються підприємства з місць бойових дій

СУСПІЛЬСТВО

Кіровоградщина: куди релокуються підприємства з місць бойових дій

istockphoto 1395748211 612x612

Кіровоградщина є однією з найменш популярних областей, яку обирають підприємства для переїзду.

Про це йдеться за даними компанії «Опендатабот». І на це є низка як суб’єктивних, так і об’єктивних причин.

З 24 лютого 2022 року на Кіровоградщину релокувалися 84 підприємства, 75 з них працюють. Решта перебувають у стадії налагодження виробництва. Це дані минулого року від керівниці обласного департаменту економіки Наталії Ревенко.

Бізнес, який переїхав на Кіровоградщину, розміщений у Кропивницькому, Олександрії, Знам'янці, Світловодську, Бобринці. Завдяки цьому вдалося створити понад 300 робочих місць. Найбільше підприємств працюють в Олександрії, зазначила Ольга Ковальова-Алокілі, директорка регіонального фонду підтримки підприємництва у Кіровоградській області.

Також в області проживають внутрішню переміщені особи. Так станом на 29 березня 2024 року зареєстрували 84 762 внутрішньо переміщених осіб. З них багатодітні родини – 159, безробітні – 1147, діти до 18 років  - 22 120, особа  з інвалідністю – 1664. 4225 учнів з-поміж ВПО навчаються у школах Кіровоградської області. З 26 тисяч внутрішньо переміщених осіб зареєстрованих у Кропивницькому, на обліку перебуває понад 7 тисяч людей поважного віку.

Кіровоградська область першою почала приймати евакуаційні потяги з Донецької області. Найбільше в область переїхало жителів Донеччини та Харківщини. Розселяли людей в соціальні заклади, гуртожитки тощо. Наприклад, більше двох років Кропивницький міський соціальний гуртожиток для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, розміщує у своїх стінах внутрішньо переміщених осіб. За цей період у закладі перебувало більше 340 осіб із числа ВПО.

У Кіровоградській обласній військовій адміністрації зазначають, що у 32 громаді області визначили 82 об’єкти для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, в яких передбачено 2981 місце.
 

Щодо будівництва житла для вимушених переселенців, то вперше в області в Знам'янці звели модульний містечко за підтримки посольства Чеської Республіки в Україні.  Містечко складається з окремих секцій для житла. Планувалося, що щонайменше 25 сімей отримають нове тимчасове житло до того моменту, коли можна буде повернутися додому. Однак там не проживають люди, оскільки тривають планові відключення світла.

У Кропивницькому влада виділила майже 40 гектар землі під будівництво житла для ВПО, однак це дороговартісні і тривалі проєкти. 

Станом на лютий 2024 року Кіровоградська область перебуває на шістнадцятому місці  за кількістю безробітного населення, яке перебуває на обліку в Державній службі зайнятості у січні — лютому 2024 року. Згідно зі статистикою, статус безробітного мають 5 139 людей, минулого року в цей період на обліку стояло – 8 398 осіб.  Розмір середньої заробітної плати 10 630 гривень, а минулого року становила – 10 079 гривень.  Чисельність претендента на 1 вакансію – 2 людини. Професії по яким працевлаштовують безробітних у січні — лютому 2024 року: продавець, підсобник-робітника, прибиральник службових приміщень, бухгалтер, кухар, водій, адміністратор тощо.

Станом на 1 лютого 2023 року на одне вільне робоче місце в області в середньому претендували 7 безробітних. Найбільша невідповідність попиту на робочу силу та її пропозиції спостерігалася серед представників робітників сільського господарства (30 осіб на одне робоче місце), технічних службовців (15 осіб), найпростіших професій (13 осіб), працівників сфери торгівлі та послуг (12 осіб), службовців і керівників (на 1 вакансію претендувало 10 осіб).  Частина внутрішньо переміщених осіб також стала на облік в Центр зайнятості.

На нові виклики зреагували Кропивницькі громадської організація. На сайті Кропивницької міської ради розміщена інформація про 16 організації та об’єднань, які надають допомогу внутрішньо переміщеним особам. Щоправда, за період повномасштабного вторгнення допомога переселенцям трансформується. У лютому 2022 року це було розселення, видача продуктових наборів тощо, то нині представники громадських організацій проводять тренінги, навчають власній справі, надають юридичні та психологічні консультації.

Зокрема, на початку повномасштабного вторгнення на базі громадської організації «Територія успіху» діяв гуманітарний штаб із допомоги внутрішньо переміщеним особам, спочатку це було розселення, а згодом видача продуктових наборів, речей, засобів гігієни тощо. У 2022-2023 роках організація надала гуманітарну допомогу більше ніж 100 000 осіб. Наразі «Територія успіху» займається документуванням воєнних злочинів, проводить тренінги, надає юридичні консультації.

Після повномасштабного вторгнення в кілька разів також збільшився штат громадської організації «Десяте квітня», у тому числі і взяли на роботу десять внутрішньо переміщених осіб. Ця громадська організація займається юридичною допомогою, надає психологічну допомогу, соціальний супровід в т.ч. маломобільних/вразливих категорій; підтримку громадам у створенні комфортніших умов для проживання в місцях компактного проживання та залучення різних видів непродовольчої гуманітарної допомоги.

Також у місті продовжують допомогу внутрішньо переміщеним особам організації: «Червоний Хрест», благодійний фонд «Планета», благодійна організація «Благодійний фонд «Збереження українців» та інші.

У Кропивницький також переїхала низка громадських організацій з окупованих та прифронтових територій. Зокрема, Слов’янський культурний центр «Задзеркалля», «Я-Маріуполь» і гуманітарний хаб Покровської міської військової адміністрації «Єднання». А також у Кропивницький релокувалися вищі навчальні заклади та коледжі.

Перед Кіровоградською областю стоїть низка викликів щодо релокації підприємств, розселення та надання робочих місць внутрішньо переміщеним особам. Однак це і велика можливість влиття нових кадрів і розширення можливостей області.

Ілюстрація – звідси