СУСПІЛЬСТВО
Екологічна катастрофа місцевого масштабу: майже пів села на Кіровоградщині залишилося без води (ФОТО, ВІДЕО)
- Останнє оновлення: 30 вересня 2024
Цьогоріч у Панчевому Новомиргородської громади пересох витік річки Вись.
А ще пів року тому люди рятували оселі від підтоплення, розповів Суспільному староста села Володимир Босько.
За останні ж чотири місяці в області випало дощів усього 5 відсотків від норми.
Річка Вись, протяжність якої становить 166 кілометрів, бере початок у Панчевому. У витоку річки, де ще навесні була вода, нині – земля з тріщинами, лежить мертва риба, показав Володимир Босько.
Чому обмілів витік Висі, дослідив доцент кафедри загального землеробства Центральноукраїнського національного технічного університету, кандидат сільськогосподарських наук з екології Микола Ковальов.
"Обстеживши дно річки, ми помітили виходи на поверхні солі. Що це за сіль, можна буде сказати після аналітичних досліджень, тобто видовий склад, що, де, як. Але те, що сіль виходить аж на поверхню, означає те, що трапилося явище відходу води, оголення ложа річки. Це взаємопов'язані фактори".
Микола Ковальов вважає, що навіть попри аномальну спеку та засуху, такий відхід води не є природним явищем для річки.
"Це екологічна катастрофа місцевого масштабу. Наскільки вона широка, можна буде сказати після більш детального дослідження цього питання, зокрема гідробіології".
Повернути воду у річку, з його слів, можна.
Про необхідність чистки річки заговорили чотири роки тому, сказав староста села.
"Ми порушили це питання, нам виділили 1,5 мільйона гривень, почали чистити, а потім перестали. Я звертався і в прокуратуру, і до керівництва облдержадміністрації, і обласної ради – сказали, що невдалий проєкт. Але ж відповідальності ніхто не поніс – ані ті, хто працював над проєктом, ані експерти. Ця справа так і зникла".
Очищення річки не допоможе у цій ситуації, вважає секретар Новомиргородської міськради Олександр Лазарєв, адже за інформацією гідрометеорологічного центру, в басейні річки Південний Буг, частиною якого є річка Синюха, куди впадає Вись, нині маловоддя.
Директорка місцевого дитсадка Віталія Панкул розповіла, що вода у кранах закладу зникла тиждень тому. Тепер для приготування їжі використовують воду в бутлях, яку купують спільно з батьками вихованців. Для технічних потреб використовують воду зі свердловин.
За даними старости, у Панчевому живуть півтори тисячі людей. До 40% криниць в селі – без води.
Деталі – у відео.