22вересня2021

ГОЛОВНА ІНТЕРВ'Ю У Кропивницькому автопробіги влаштовували й понад століття тому

ІНТЕРВ'Ю

У Кропивницькому автопробіги влаштовували й понад століття тому

353 09876

Інфопроводом для цього інтерв’ю стала інфориація про те, що вже за місяць має статися «велика автомобільна пригода» – «Зіркове ралі» для класичних автомобілів, що фінішує в Кропивницькому. 


2019 06 11 16 23 41 065У його рамках – перегони Кіровоградською областю. Виставка ретроавтомобілів. Інші святкові заходи на честь 105-ої річниці так званого «Бecарабського автопробігу».

– То що ж саме відбувалося сто п’ять років тому на дорогах нашого краю? – з таким запитанням звернулися до лауреата обласної краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова, журналіста й знавця преси минулих років Володимира Поліщука.

– 8 травня 1914 року  єлисаветградська газета «Голос Юга» надрукувала інтерв’ю з «командиром автомобільного пробігу» Варфоломієм Анатрою (представником відомого одеського літакобудівного підприємства), котрий напередодні прибув до міста на Інгулі. З його слів, автопробіг організований «Одеським автомобільним товариством». Дванадцять автомобілів, що на той час в’їхали до Єлисаветграда, пересувалися за маршрутом: Одеса – Кишинів - Криве Озеро – Ольвіополь - Лиса Гора – Злинка – Олександрівка – Єлисаветград – Бобринець – Миколаїв – Одеса. Тож головна мета заходу – показати витривалість автомобілів.

– І наскільки успішним саме у плані «витривалості» виявися автопробіг?

– Судіть самі. З Одеси виїхало тринадцять авто. Тож до нашого міста не доїхало лише одне. А ось якість шляхів пересування дала про себе знати при виїзді з Ананьєва. Незадовільний стан дороги призвів до того, що до Єлисаветграда учасники автопробігу прибули вже вечором, з запізненням.

– А де розмістили автотранспорт темної частини доби?

– З дозволу начальника Єлисаветградського кавалерійського училища Володимира Петерса автомобілі розмістили у новому манежі юнкерського училища. А вже о сьомій ранку колона вирушила в напрямку Бобринця. А далі – на Миколаїв та Одесу.

– Чи знаходили Ви, пане Володимире, в тодішній пресі ще якісь згадки про саме той, Бесарабський, автопробіг?

300px 1933 Hupmobile KK 321 convertible at Hatfield Heath Festival 2017 03– Так. Згадувана газета «Голос Юга» у номері за 24 травня 1914 року розмістила на першій сторінці оголошення, що згодом кілька разів повторювалося. Ним жителі нашого міста запрошувалися до будинку Фальца, що на вулиці Олександрівській (зараз Арсенія Тарковського) оглянути «Гупмобіль» (Hupmobile (Хапмобайл). І не випадково. Адже саме ця американська марка в результаті Бесарабського пробігу, котрий щойно відбувся, отримала приз від «Одеського автомобільного товариства»!

34 086 2І якщо раптом комусь із читачів у зв’язку з цим пригадався відомий вислів Іллі Ільфа та Євгена Петрова «ударимо автопробігом по бездоріжжю і нехлюйству…» – це не випадково. На жаль, по сучасній трасі на Миколаїв, не те що «Гупмобіль», але й  вікопомна «Антилопа Гну» навряд чи проїхала б!

Федір Шепель,

фото автора та з інтернету

Читайте також: Зіркове ралі-2019: цьогоріч учасники фінішуватимуть Кропивницькому

«Зіркове ралі» презентували також в Олександрії

«Зіркове ралі» у Кропивницькому не залишило нікого байдужим 

Прихильників автомототехніки у стилі ретро запрошують на «Зіркове ралі» у Кропивницькому ...

Знов у Кропивницькому: до міста завітає «Зіркове ралі»

Зіркове ралі-2017: проміжний фініш у Кропивницькому 

Учасники «Зіркового ралі-2017» оцінили дороги Кіровоградщини й пообіцяли заїздити до Кропивницького щороку