18вересня2020

ГОЛОВНА СУСПІЛЬСТВО Чого бракує Центральному скверу Кропивницького (ФОТО)

СУСПІЛЬСТВО

Чого бракує Центральному скверу Кропивницького (ФОТО)

IMG 8289

Прочитав повідомлення, що міська рада хоче через суд розірвати договір оренди Центрального скверу.

Скромний, але затишний сквер, не зважаючи на те, що прилягає до  центральної, а відтак і досить гомінливої магістралі міста, був завжди улюбленим місцем  мешканців нашого міста. Та орендар перетворив його на торговище, де можна поїсти, випити, посидіти за кухлем пива, купити собаці корм тощо, але аж ніяк не відпочити. Для цього він практично не облаштований. До того ж перетворився на прохід до ринку, хоч потреби у цьому й немає.

Його слід найперше привести в порядок і повернути у рекреаційний простір.

Хочеться сподіватися на об’єктивне рішення. І оскільки я чомусь у нього вірю, то маю з цього приводу й пропозицію.

IMG 84444Сквер однією стороною прилягає до вулиці Гоголя. Саме з цього боку стояла гранітна стела, встановлена на честь 100-річчя від дня народження Леніна. Три роки тому її демонтували. Це місце дуже зручне для розташування там іншого пам’ятника – великому українському російськомовному письменнику Миколі Гоголю (тим, кого й досі коробить таке словосполучення, нагадаю: Джонатан Свіфт писав свого «Гулівера» англійською, як і Шерідан всесвітньо відому комедію «Школа лихослів’я», однак обоє вважаються ірландськими письменниками).

У скульптурній майстерні, де працювали Аркадій Мацієвський і Віктор Френчко, зберігався бюст Гоголя, знятий з фронтону одного з будинків по вулиці імені письменника, встановлений там до 100-річчя його народження. З огляду на свій вік він чудово зберігся.  Я давно не заходив у майстерню, тому не можу сказати, чи він і досі там. Але не думаю, що його могли знищити (зберігається у відділі краєзнавства обласної бібліотеки імені Чижевського. – Ред.).

За своїми розмірами бюст цілком підходить для встановлення пам’ятника на місці колишньої стели. В даному випадку не потрібно заморочуватися і зайве витрачатися на замовлення нової моделі, достатньо виготовити форму з оригіналу і відлити зліпок. Практика – досить поширена в світі.

Бюст Гоголя, повернутий по діагоналі до Великої перспективної (на місці встановленої нині урни для сміття) не тільки прикрасить вхід  з цього боку, а й сформує обличчя скверу. Котрий цілком логічно може отримати назву скверу імені Гоголя.

Броніслав КУМАНСЬКИЙ,

мистецтвознавець

Читайте також:

У Кропивницькому через суд розірвуть договір оренди міського скверу