25червня2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА СУСПІЛЬСТВО У кропивницькому літературно-меморіальному музеї Карпенка-Карого презентували тематичну виставку (ФОТО)

СУСПІЛЬСТВО

У кропивницькому літературно-меморіальному музеї Карпенка-Карого презентували тематичну виставку (ФОТО)

7Учора, 19 травня,  до Всесвітнього дня вишиванки літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого міста Кропивницького презентує віртуальну виставку «Україна квітне в вишиванці».

Минулого року науковці музею започаткували проєкт «Душа у вишиванці», у рамках якого було відкрито фотозону «Вишивала дівчина вишиванку», де  представлені вишиті сорочки та рушники з різних регіонів України і нашого краю. 

21Цьогоріч на світлинах віртуальної виставки увічнені у вишиванках відомі земляки та особи, чиє життя пов’язане з Кіровоградщиною: театральні та громадські діячі, члени їх родин, а також поети, прозаїки, літературознавці, краєзнавці, яких вже немає серед нас. Вони живуть у нашій пам’яті. У День вишиванки хотілося б згадати краян, які, вбираючись у національний одяг, не тільки підкреслювали свою національну причетність, а й передавали традицію носіння вишиванок наступним поколінням. Серед них: драматург, актор, театральний діяч, композитор Марко Кропивницький, брати Тобілевичі - Микола Садовський та Панас Саксаганський, Марія Садовська-Барілотті, Софія Тобілевич, прозаїк, драматург, публіцист, філософ, політичний та громадський діяч Володимир Винниченко, громадський і культурний діяч, мемуарист, видавець, меценат Євген Чикаленко, театральний режисер, актор театру і кіно, народний артист України Гнат Юра́, поетеса, співачка, педагог Олена Журлива, письменники-земляки Василь Козаченко, Сергій Плачинда, Микола Смоленчук, Віктор Погрібний, літературознавець, бібліограф, лауреат Державної премії УРСР ім. Т. Шевченка Федір Сарана та ін.

3Нагадаємо випадок, який трапився свого часу з Володимиром Винниченком. Наприкінці ХІХ – початку ХХ століття вишита сорочка була не тільки предметом одягу, а й виявом своєї громадської позиції. Майбутній письменник, визначний політичний і громадський діяч Володимир Винниченко прийшов на випускний іспит до  Єлисаветградської  гімназії у вишитій сорочці та солом’яному  брилі, взявши на руку кирею. Це був ще хлопчачий, але все ж свідомий виклик тогочасній системі, своєрідна відповідь на образливу фразу: «Мы тебя учим не на свинопаса, а на чиновника». Такого демонстративного порушення правил Володимирові, звісно, не пробачили і документа про закінчення Єлисаветтградської гімназії не видали. Згодом він екстерном склав випускні  іспити в Златопільській гімназії.

5Вишиванка для українців − символ пам’яті народу й поваги до його історії. Вона і нині є справжнім трендом, складовою національної свідомості.

В умовах війни з росією Всесвітній день вишиванки буде ще одним приводом заявити, що ми, українці, − вільний народ незалежної держави, який мужньо бореться з російським загарбником. 

Наступного року музейний проєкт «Душа у вишиванці» буде присвячений відомим землякам – літераторам, краєзнавцям, громадським діячам, які нині творять історію нашого краю.

З виставкою можна ознайомитися за посиланням

http://www.karpenkokarymuseum.kr.ua/kar238_u.html

Наталія Мельниченко,

науковиця музею

Читайте також: